Տարեկան տոկոսադրույք
Նպատակային նշանակություն | ''Կոմիտաս Պարկ" բնակելի թաղամասում ք. Երևան, Գրիբոյեդով 48 հասցեով (շենքեր 1-7) ավտոկայանատեղի ձեռքբերման նպատակով վարկ | ||||
Վարկի ձևակերպման վայր | Ձեռքբերվող անշարժ գույքի գտնվելու բնակավայրի (մարզի) (կամ բնակավայրի մոտ գտնվող մասնաճյուղ) և/կամ հաճախորդի փաստացի հասցեով ցանկացած մասնաճյուղ: Մասնաճյուղի բացակայության դեպքում՝ մոտակա մասնաճյուղ հաճախորդի հայեցողությամբ: | ||||
Արժույթ | AMD | ||||
Վարկի անվանական տարեկան տոկոսադրույք | 13.5% | ||||
Վարկի փաստացի տարեկան տոկոսադրույք | 14.4% | ||||
Տոկոսագումարի հաշվարկման և վճարման կարգը | Տոկոսագումարի հաշվարկը կատարվում է վարկի նվազող մնացորդի նկատմամբ օրական կտրվածքով և ենթակա է վճարման ամսական պարբերականությամբ | ||||
Վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 80% | ||||
Նվազագույն կանխավճար | 20% | ||||
Առավելագույն ժամկետ | 10 տարի | ||||
| ||||
Մարման եղանակ | Ըստ հաճախորդի ընտրության` անուիտետային վճարումներ, կամ վարկի գումարի հավասարաչափ մարում գումարած վարկի մնացորդի վրա հաշվարկված տոկոսները (զսպանակաձև մարում) | ||||
Վարկի առավելագույն գումար | 6,500,000 ՀՀ դրամ | ||||
Վարկի նվազագույն գումար | 1,000,000 ՀՀ դրամ | ||||
Վարկի տրամադրման եղանակ | Միանվագ կամ փուլային | ||||
Վարկի վաղաժամկետ մարման արգելք | Վաղաժամկետ մարման մասով սահմանափակումներ չկան: Վարկառուն/ները իրավունք ունի/են՝ - առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծել վարկային պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները: - վարկային պայմանագրով նախատեսված ժամկետներից շուտ մարել վարկը: Տվյալ դեպքում Վարկառուի/ների նկատմամբ տուժանք չի կիրառվում, ընդ որում`
Վարկի ամբողջական վաղաժամկետ մարման դեպքում ենթակա են վերադարձման նախապես վճարված, սակայն փաստացի չօգտագործված ամիսների/օրերի համար կատարված վճարները:
Վարկի որոշման կայացման և հաճախորդին տեղեկացման առավելագույն ժամկետ | 1.5 (մեկ ու կես) աշխատանքային օր |
Վարկառուին վարկի տրամադրման ժամկետ | Համապատասխան պայմանագրերը նոտարական կարգով կնքելուց և պետական լիազոր մարմիններում համապատասխան ձևակերպումներ իրականացնելուց հետո |
Ամենամսյա միջնորդավճար վարկային հաշվի սպասարկման համար | Նախատեսված չէ |
Հայտի դիտարկման միանվագ միջնորդավճար | Նախատեսված չէ |
Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | Նախատեսված չէ |
Գրավից ազատում(պարտադիր) | 2000 ՀՀ դրամ |
Անշարժ գույքի սահմանափակումների մասին միասնական տեղեկանքի ստացման միջնորդավճար (ըստ հաճախորդի ցանկության) | Համաձայն Բանկի սակագների |
Գրավի գրանցում |
Սեփականության իրավունքի գրանցում |
Նոտարական ծառայության դիմաց միջնորդավճար | 10 000-25 000 ՀՀ դրամ |
Բանկային հաշիվների բացում /վարում/ | Համաձայն Բանկի սակագների |
Վարկառուի կողմից պարտավորությունների չկատարման դեպքում | Տույժ ժամկետանց վարկի և ժամկետանց տոկոսային գումարի նկատմամբ` 0.1% յուրաքանչյուր ժամկետանց օրացուցային օրվա համար |
Գումարի կանխիկացում | Համաձայն հաշվի սպասարկման սակագների |
Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի տեղեկանքի տրամադրում | "ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ գործող "Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների համաձայն |
Ապահովագրություն | Չի իրականացվում |
”ՎՏԲ - Հայաստան Բանկ” ՓԲԸ կողմից ֆիզիկական անձանց տրամադրվող վարկերի տեղեկատվական ամփոփագրեր
Կարգավիճակ | 1. ՀՀ ռեզիդենտ, որն ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցում կամ փաստացի բնակության վայր 2. ԼՂՀ քաղաքացի, ում եկամուտները ձևավորվում են ՀՀ տարածքում |
Համավարկառու | Ֆիզիկական անձ` վարկառուի ամուսին (կին), կամ ծնողներ, չափահաս երեխաներ, եղբայրներ, քույրեր, եղբայրների/քույրերի կանայք/ամուսիններ, ամուսնու/կնոջ ծնողներ, ամուսնու/կնոջ քույրեր/եղբայրներ, վարկառուի հետ ապրող այլ բարեկամներ: Համավարկառուների քանակը չպետք է գերազանցի 2: Թույլատրվում է զրոյական համավարկառուի ներկայացումը( ում մասով վճարունակության վերլուծություն չի կատարվում, սակայն համավարկառուն կրում է համապարտ պատասխանատվություն վարկառուի հետ վարկային պարտավորությունների մարման համար): Զրոյական համավարկառուն պետք է բավարարի միայն վարկային պատմության նկատմամբ Բանկի պահանջներին: |
Վարկային պատմությանը ներկայացվող պահանջներ | Բանկի ներքին իրավական փաստաթղթերի համաձայն: |
Աշխատանքային փորձ | Անընդմեջ ստաժ աշխատանքի վերջին վայրում վերջին 4 ամսվա ընթացքում: 2. 1 (մեկ) տարուց ոչ պակաս ընդհանուր աշխատանքային ստաժ: Աշխատանքային փորձ չի պահանջվում միայն ՛՛1000+՛՛ ֆոնդի հատուցումների գումարներից եկամուտների հիման վրա հայտերի դեպքում: |
Տարիք | Վարկառուի տարիքը` վարկ ստանալու պահին պետք է լինի 21 տարեկանից ոչ պակաս, իսկ վարկը մարելու պահին չպետք է գերազանցի 65 տարեկանը: |
Գրավի առարկա | Ձեռք բերվող ավտոկայանատեղի |
Վարկի ապահովություն | 1.Վարկի տրամադրման ժամանակ վարկը ապահովված է կառուցվող անշարժ գույքով (ավտոկայանատեղի ձեռք բերման իրավունքով): 2. Կառուցապատումը ավարտելուց հետո վարկի ապահովություն է դառնում 100% ավարտվածությամբ ձեռքբերվող անշարժ գույքը: |
Գույքի գտնվելու վայրը | ՀՀ |
Անշարժ գույքի շուկայական արժեքի գնահատում | Հիմք է ընդունվում «ՀՀ Քաղաքաշինության կոմիտեի» կողմից տրամադրված տեղեկանքում նշված անշարժ գույքի գինը: |
- Վարկի սկզբնական գումար` 10,000,000 ՀՀ դրամ
- Վարկի տարեկան տոկոսադրույք` 7.5%
- Վարկի մասով հաշվեգրվող օրական տոկոսագումարը կկազմի՝ 10,000,000*7.5/100/365=2,055 ՀՀ դրամ
- Հերթական մարումից հետո վարկի մայր գումարի մնացորդ` 9,900,000 ՀՀ դրամ
- Հերթական մարումից հետո վարկի մասով հաշվեգրվող օրական տոկոսագումարը կկազմի` 9,900,000*7.5/100/365=2,034 ՀՀ դրամ
- ՀՀ ԿԲ Վարկային ռեգիստր և/կամ ՙԱՔՌԱ՚ վարկային բյուրո հարցման արդյունքում պարզվել է, որ Հաճախորդը (առկայության դեպքում նաև համավարկառուները/ երաշխավորները) ունի բացասական վարկային պատմություն:
- Վարկունակության գնահատման արդյունքում պարզվել է, որ հաճախորդը վարկունակ չէ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` «Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))» օրենքի հիման վրա և ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն Բանկը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` «ՁԵՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒՆ» ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՋԱՐԿՎՈՂ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՈՐՈՆՄԱՆ, ՀԱՄԵՄԱՏՄԱՆ և ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ԱՄԵՆԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՏԱՐԲԵՐԱԿԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԵՇՏԱՑՆՈՂ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ Է

• Срок принятия предварительного решения
Кредит с целью приобретения автостоянки в строящемся квартале “Комитас Парк” по адресу: г. Ереван, ул. Грибоедова 48
Центр ипотечного кредитования или любой филиал населенного пункта (марза)
Годовая номинальная процентная ставка*
13.5%
14.4%
Расчет процентов производится ежедневно на остаток кредита. Начисленные проценты подлежат уплате ежемесячно.
Максимальное соотношение кредит/ залог
80%
Минимальная предоплата
20%
3 года
По выбору клиента: аннуитетные платежи либо пружинистые платежи (равномерные погашения суммы кредита плюс начисленных на остаток кредита процентов)
6,500,000 драмов РА
1,000,000 драмов РА
Единовременно или траншами
Ограничение по досрочному погашению кредита
Максимальный срок принятия предварительного решения и информирования клиента
1.5 рабочих дня
Срок предоставления кредита заемщику
После заключения соответствующих договоров в нотариальном порядке и осуществления соответствующих оформлений в уполномоченных государственных органах
2000 драмов РА
Комиссия за получение единой справки об ограничениях недвижимого имущества
Регистрация залога
Регистрация правa собственности
Комиссия за нотариальную услугу
10 000-25 000 драмов РА
Открытие / ведение банковского счета
При неисполнении обязательств заемщиком, пеня за каждый просроченный календарный день
0.13% от просроченной суммы кредита и от просроченной суммы процентов
Согласно тарифам обслуживания счета
Согласно "Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц", действующим в ЗАО "Банк ВТБ (Армения)"
Страхование
Не осуществляется
Условия и правила предоставления услуг физическим лицам со стороны ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” (публичная оферта)(действует с 18.02.2022г.)
Действующие условия
Условия и правила предоставления услуг физическим лицам со стороны ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” (публичная оферта)(действует с 28.11.2022г.)
Условия и правила предоставления услуг физическим лицам со стороны ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» (публичная оферта) (действует с 17.01.2023г.)
1. Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое местожительство, указанное в документе, удостоверяющем личность
2. Граждане, прописанные в НКР, получающие доходы в РА.
Супруг (супруга) Заемщика, или родители, совершеннолетние дети, братья, сестры, жены/мужья братьев/сестер, родители супруги/ супруга, братья/сестры супруги/супруга, другие родственники, которые живут вместе с Заемщиком
Количество Созаемщиков - не более 2.
Допускается представление нулевого Созаемщика (по которому анализ платежеспособности не осуществляется, однако который несет с Заемщиком солидарную ответственность за погашение кредитных обязательств).
Нулевой созаемщик должен удовлетворять лишь требованиям Банка по кредитной истории.
Согласно внутренним правовым документам Банка.
1.Непрерывный стаж на последнем месте работы за последние 4 месяца;
2.Общий трудовой стаж - не менее 1-го года.
Возраст заемщика: на момент получения займа не должен быть ниже 21 года; на момент погашения кредита не должен превышать 65 лет.
Приобретаемая автостоянка
Обеспечение кредита
1. При предоставлении кредита последний обеспечен строящейся недвижимостью (правом приобретения автостоянки).
2. После завершения строительства обеспечением кредита становится приобретаемая недвижимость с процентом завершенности 100%.
Место нахождения залога
За основу принимается цена недвижимости согласно справке, предоставленной со стороны ОО “Объединение выпускников ЕГУ”.
Расчет процентов осуществляется по отношению к сниженному остатку кредита в дневном разрезе и подлежит уплате с ежемесячной периодичностью
• Начальная сумма кредита- 10,000,000 драмов РА
• Годовая процентая ставка – 7.5%
• Дневная сумма начисленных процентов по кредиту составит 10,000,000*7.5/100/365=2,055 драмов РА
• Остаток основной суммы кредита после очередного погашения - 9,900,000 драм РА
• Дневная сумма начисленных процентов по кредиту после очередного погашения кредита составит 9,900,000*7.5/100/365=2,034 драмов РА
• Клиент не предоставил все документы, необходимые для получения кредита.
• Клиент не удовлетворяет минимальным требованиям Банка.
• В результате запроса в Регистр ЦБ РА и/или Кредитное бюро “Акра” выяснилось, что Клиент (при наличии - также созаемщики/поручители) имеет отрицательную кредитную историю.
• При оценке кредитоспособности выяснилось, что Клиент не кредитоспособен.
• В течение кредитного процесса стала известна такая информация о Клиенте, которая ставит под сомнение информацию, предоставленную Клиентом.
Перечень необходимых документов для Заемщика/Созаемщика по ипотечному кредитованию на приобретение автостоянки в молодежном квартале “Возрождение”
ВНИМАНИЕ! «ВАШ ФИНАНСОВЫЙ СПРАВОЧНИК» – ЭТО ЭЛЕКТРОННАЯ СИСТЕМА, ПРИЗВАННАЯ ОБЛЕГЧИТЬ ПОИСК, СРАВНЕНИЕ УСЛУГ, ПРЕДЛАГАЕМЫХ ФИЗИЧЕСКИМ ЛИЦАМ, И ВЫБОР НАИБОЛЕЕ ЭФФЕКТИВНОГО ДЛЯ ВАС ВАРИАНТА.