1. Ինչո՞ւ է Բանկը ֆիզիկական անձ հաճախորդների վարկերի մի մասը տեղափոխում այլ բանկ:
Մանրածախ բիզնեսի վարկային պորտֆելի մի մասը տեղափոխվում է սպասարկման այլ բանկ՝ ելնելով ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մանրածախ բիզնեսի ռազմավարության փոփոխություններից և բիզնես գործընթացների օպտիմալացումից․ մասնավորապես՝ հեռահար սպասարկման համակարգերի կատարելագործում, հաճախորդների հետ փոխհամագործակցության արդյունավետության բարձրացում:
2. Ի՞նչ պայմաններով է իմ վարկը տեղափոխվում այլ բանկ:
Ձեր և ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի միջև կնքված վարկային պայմանագրի գործող պայմանները մնում են անփոփոխ և պահպանում են իրենց իրավական ուժը (այդ թվում՝ վարկի տոկոսադրույք, միջնորդավճար, մարման ժամկետ և այլն):
3. Ի՞նչ կլինի իմ մյուս վարկերի, հաշիվների, միջոցների հետ, որոնք սպասարկվում են ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում:
Ձեր մնացած բոլոր պրոդուկտները շարունակում են սպասարկվել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում՝ անփոփոխ պայմաններով: Ձեր բոլոր միջոցները լիովին ապահով են:
4. Կլինե՞ն արդյոք սահմանափակումներ արտասահմանյան վճարային համակարգերի քարտերով գործարքներ իրականացնելիս
VISA և MasterCard վճարային համակարգերի որոշմամբ այս պահին ՀՀ տարածքում հասանելի չեն ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի քարտերի կիրառմամբ որոշ գործարքներ՝ անկանխիկ վճարումներ առցանց հարթակում և խանութներում, միջոցների կանխիկացում այլ բանկերի բանկոմատներից:
Ընդ որում, բնականոն ռեժիմով հասանելի են՝
.կանխիկի ստացումը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բոլոր բանկոմատներում և մասնաճյուղերում,
.դրամական միջոցների փոխանցումը և վճարումները (կոմունալ վճարումներ, հաշիվների համալրում, վարկերի մարում և այլն) ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բոլոր մասնաճյուղերում, Մոբայլ և Ինտերնետ բանկինգ հավելվածների, ինչպես նաև Վիդեո բանկ և Հեռախոս բանկ ծառայությունների միջոցով:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն օպերատիվ միջոցառումներ է ձեռնարկում ՀՀ տարածքում քարտերով կատարվող անկանխիկ վճարումները վերականգնելու ուղղությամբ։
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ունի մասնաճյուղերի և բանկոմատների ամենալայն ցանցը Հայաստանում։ Երկրի տարածքում գործում են Բանկի 73 մասնաճյուղեր: Բանկի բանկոմատների ընդհանուր թիվը հասնում է 210-ի, որից 101-ը տեղադրված են քաղաք Երևանում, 109-ը՝ ՀՀ մարզերում։
ՎՏԲ Բանկը շարունակում է ստանդարտ ռեժիմով սպասարկել հաճախորդներին։ Աշխատակիցներն օպերատիվ խորհրդատվություն են տրամադրում հաճախորդներին առաջացած բոլոր հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև, իրականացնում են համալիր միջոցառումներ՝ նրանց շահերը պաշտպանելու համար:
5. Որքանո՞վ են ապահով իմ դրամային և արտարժութային ավանդները: Հնարավո՞ր է բանկում ավանդներ բացել:
Բանկում ներդրված Ձեր դրամական միջոցները, այդ թվում բոլոր տեսակի ավանդները և խնայողական հաշիվները ցանկացած արժույթով, հասանելի են ամբողջ ծավալով։
Դուք կարող եք ներդնել ՀՀ դրամով և արտարժույթով ավանդներ և համալրել դրանք:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ամբողջությամբ կատարում է հաճախորդների դրամական միջոցների վճարման իր պարտավորությունները՝ տոկոսագումարների հաշվարկման, վճարման և հաշիվներից գումարների կանխիկացման մասով։
Հիշեցնում ենք նաև, որ Բանկում ներդրված Ձեր ավանդները երաշխավորված են ՀՀ ԿԲ կողմից հիմնված Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից։
6. Կարելի՞ է ստանալ կենսաթոշակը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի միջոցով:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից իրականացվում է կենսաթոշակի վճարումը բնականոն հունով: Կենսաթոշակների ստացման և Ձեր միջոցների տնօրինման մասով փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել:
7. Ինչպե՞ս կարելի է Բանկի հաշվին առկա միջոցներն, այդ թվում արտարժույթը, փոխանցել այլ բանկ։
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բոլոր հաշիվներից ցանկացած արժույթով հնարավոր է իրականացել փոխանցում ՀՀ տարածքում գործող բոլոր ֆինանսական հաստատություններ։ Փոխանցում կարելի է կատարել Բանկի մասնաճյուղերում, Մոբայլ/Ինտերնետ բանկինգի միջոցով, ինչպես նաև Վիդեո Բանկ և Հեռախոս բանկ ծառայությունների միջոցով:

1. Почему Банк переводит часть кредитов клиентов физических лиц в другой банк?
Часть кредитов розничного портфеля передается на обслуживание в другой банк, исходя из изменений стратегии розничного бизнеса и оптимизации бизнес-процессов: усовершенствования систем дистанционного обслуживания, повышения эффективности взаимодействия с клиентами.
2. На каких условиях кредит переводится в другой банк?
Все действующие условия кредитного договора, заключенного между Банком ВТБ (Армения) и клиентом, остаются без изменений и сохраняют юридическую силу (включая процентную ставку, комиссию, дату погашений и т.д.).
3. Что будет с моими остальными кредитами, счетами, средствами, которые обслуживаются в Банке?
Все остальные действующие продукты будут обслуживаться в Банке ВТБ (Армения) на действующих условиях. Все Ваши средства в полной сохранности.
4. Будут ли ограничены операции по картам иностранных платежных систем?
По решению платежных систем Visa и Mastercard в настоящее время на территории РА недоступны некоторые операции с использованием пластиковых карт Банка ВТБ (Армения): безналичная оплата в магазинах и сети Интернет, снятие наличных в банкоматах других банков.
При этом в штатном режиме доступны:
∙ Снятие и получение наличных денежных средств во всех банкоматах и офисах Банка ВТБ (Армения)
∙ перевод денежных средств и платежи (оплата мобильной связи, коммунальные платежи, пополнение счетов и погашение кредитов и т.п.) во всех отделениях Банка ВТБ (Армения), через Интернет банк и приложение Мобильный банк, а также посредством услуг Видео банк и Телефон банк․
Банк ВТБ (Армения) проводит оперативные мероприятия по возобновлению безналичной оплаты покупок картами Visa и MasterCard в торговых точках на территории РА.
Банк ВТБ (Армения) имеет самую широкую филиальную сеть и сеть банкоматов в Армении. На территории страны работают 73 отделений банка. Общее количество банкоматов Банка ВТБ (Армения) достигает 210 штук, из которых 101 банкомат находится в Ереване, а 109 в остальных регионах РА.
Банк ВТБ (Армения) продолжает обслуживание клиентов в штатном режиме. Сотрудники оперативно консультируют клиентов по всем возникающим вопросам, а также реализуют комплекс мер по защите их интересов.
5. Что будет с вкладами? Можно ли открывать депозиты в банке ВТБ (Армения)?
Ваши средства в банке, в том числе вклады и накопительные счета доступны в полном объеме.
Вы можете открывать и пополнять депозиты в драмах РА и в иностранной валюте.
Банк ВТБ (Армения) исполняет все обязательства по начислению и выплате процентов, а также выдаче денежных средств со счетов клиентов.
Напоминаем, что ваш вклад гарантирован со стороны Фонда гарантирования возмещения вкладов.
6. Можно ли снять пенсию с карты банка ВТБ (Армения)?
Все обязательства по пенсионным начислениям исполняются согласно установленным срокам. Снять денежные средства по-прежнему можно во всех банкоматах ВТБ (Армения) и банкоматах - партнерах, а также в отделениях банка в рабочие дни.
7. Можно ли осуществлять переводы в другие банки, в том числе в иностранной валюте?
Переводы с карт и со счетов банка ВТБ (Армения) доступны в любой валюте во все финансовые учреждения, действующие на территории Армении. Переводы можно осуществлять в отделениях банка, через Интернет банк и приложение Мобильный банк, а также с помощью Видео Банк и Телефон банк.