| Կանխիկ մուտք | Հնարավոր չէ, բացի ամսական հատուցման գումարների |
| այլ բանկոմատներում արտասահմանում(MIR քարտեր սպասարկող) | 1.5%, նվազ․ 500 AMD (Ուշադրություն, այլ Բանկերի բանկոմատներից և տերմինալներից օգտվելիս տվյալ բանկը կարող է գանձել հավելյալ միջնորդավճար) |
| Այլ բանկերի POS տերմինալներում | RUB 1,5%, նվազ․ 500 AMD |
| Փոխանցումներ քարտային հաշվից | |
| ՎՏԲ այլ հաշիվներին | Անվճար |
| ՀՀ այլ բանկերին, վճարումներ ՀՀ պետական և տեղական բյուջեներին (ՀՀ դրամ) | 0.1%, նվազ․ 200 AMD |
| Առցանց/անկանխիկ վճարում առևտրի կետերում | Անվճար |
| Հավելյալ պայմաններ | |
| Նվազագույն մնացորդ | 0 |
| Փաստացի մնացորդի վրա հաշվարկված տարեկան տոկոս AMD | 0% |
| Այլ սակագներ | Համաձայն MIR Most քարտերի սակագների |
-
Քարտով հնարավոր է իրականացվել հետևյալ գործարքները`
Քարտը հնարավոր է համալրել հետևյալ եղանակներով՝
Քարտով գործարքները հնարավոր է իրականացնել ինչպես քարտային հաշվի արժույթով, այնպես էլ քարտային հաշվի արժույթից տարբերվող արժույթով։
Բանկը նաև գործարքներ է իրականացնում քարտի արժույթից տարբեր արժույթներով: Եթե միջոցները քարտին մուտքագրվում կամ դեբետավորվում են քարտի արժույթից տարբեր արժույթով, փոխարկման փոխարժեքը սահմանվում է Բանկի կողմից՝ փոխարկման գործարքի օրը գործող Բանկի փոխարկման փոխարժեքով։
Փոխարկումը տեղի է ունենում՝
Ուշադրություն։
Հայաստանում՝ քարտերը ընդունվում և սպասարկվում են միայն Բանկի բանկոմատներում և POS տերմինալներում։
ՀՀ տարածքից դուրս և առցանց կայքերում՝ քարտերը սպասարկվում են միայն արտասահմանյան առցանց հարթակներում, բանկոմատներում և POS-տերմինալներում, որոնք սպասարկում են MIR վճարային համակարգը։
Քարտը ստանալուց անմիջապես հետո Հաճախորդի կողմից քարտի տրամադրման Պայմանագրում նշված բջջային հեռախոսահամարին ուղարկվում է ժամանակավոր PIN-ծածկագիր (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ PIN-ծածկագիրը տրամադրվում է փակ ծրարով), որը կարելի է փոխել ինքնուրույն՝ Բանկի ցանկացած բանկոմատի միջոցով՝ քարտի առաջին մուտքագրման պահին հետևյալ սկզբունքով՝
Անհապաղ ծանուցում․ Քարտի կորստի, գողության կամ առանց քարտապանի թույլտվության (չվավերացված) գործարքի հայտնաբերման դեպքում Քարտապանը պարտավոր է անմիջապես տեղեկացնել Բանկին:
Կապի միջոցները․ Տեղեկացումը կարող է կատարվել Բանկի հեռախոսակապի միջոցով, Կոնտակտային կենտրոնին 8787 հեռախոսահամարով զանգահարելու միջոցով, կամ Բանկի մասնաճյուղ այցելելով:
Մինչև Բանկին տեղեկացնելը․ Քարտապանի կողմից քարտի կորստի կամ չվավերացված գործարքի մասին Բանկին չտեղեկացնելու ժամանակահատվածում կատարված գործարքների վնասի ռիսկը կրում է Քարտապանը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ գործարքը կատարվել է առանց քարտապանի նույնականացման (օրինակ՝ առանց 3D Secure կոդի կամ PIN-ի) կամ Բանկի անվտանգության համակարգի թերացման պատճառով:
Բանկին տեղեկացնելուց հետո․ Քարտապանի կողմից Բանկին տեղեկացնելուց և քարտի բլոկավորումից հետո իրականացված բոլոր չվավերացված գործարքների համար պատասխանատվությունը և վնասը ամբողջությամբ կրում է Բանկը:
Բանկի բացառիկ պատասխանատվությունը․ Բանկը կրում է ամբողջական պատասխանատվություն Քարտապանի առջև այն վնասների համար, որոնք առաջացել են Բանկի աշխատակիցների մեղքով, համակարգային տեխնիկական սխալների կամ Բանկի կողմից քարտը ժամանակին չբլոկավորելու հետևանքով:
Քարտապանի լրիվ պատասխանատվությունը․ Քարտապանը կրում է ամբողջական նյութական պատասխանատվություն բոլոր գործարքների (այդ թվում՝ չվավերացված) համար, եթե ապացուցվի, որ վնասը հասցվել է նրա խարդախ, դիտավորյալ գործողությունների կամ կոպիտ անփութության (օրինակ՝ PIN կոդը քարտի վրա գրելու) հետևանքով:
Բանկոմատի կողմից քարտը կարող է առգրավվել հետևյալ դեպքերում՝
Քարտի կորստի կամ առգրավման մասին պետք է անհապաղ տեղեկացնել Բանկին հետևյալ եղանակներով՝
Քարտը բանկոմատի կողմից առգրավվելու դեպքում՝
Քարտի բլոկավորումը և ապաբլոկավորումը կարող է իրականացվել ինչպես Բանկի այնպես էլ Հաճախորդի նախաձեռնությամբ` ելնելով անվտանգության, իրավական կամ գործառնական հիմքերից։
Պահանջի ներկայացման և վերանայման ընթացակարգ
Տեղեկացման ժամկետներ և ընթացակարգեր
Ֆիշինգ - կեղծ հղումների միջոցով Ձեր տվյալների կորզում,
Վիշինգ - հեռախոսազանգեր, երբ ներկայանում են որպես բանկի աշխատակից և խնդրում հայտնել SMS-կոդը կամ PIN-ը,
Սքիմինգ- բանկոմատների վրա տեղադրված սարքերի միջոցով քարտի տվյալների պատճենում:
Բանկը կիրառում է ռիսկերի զսպման մեխանիզմներ, պաշտպանության բազմաշերտ համակարգեր.
Օգտակար խորհուրդներ անվտանգության համար
Քարտային հաշվի փակման գործընթացը լիարժեք համարելու համար անհրաժեշտ է հետևել սահմանված կանոններին.
Քարտի և ծածկագրի օգտագործման հետ կապված բոլոր տեսակի ռիսկերը կրում է Հաճախորդը և Բանկը որևէ պատասխանատվություն չի կրում քարտի կամ ծածկագրի օգտագործման հետևանքով իր կրած վնասների համար, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վնասը պատճառվել է Բանկի մեղքով։
Բանկը պարտավոր է ապահովել քարտային համակարգի անվտանգությունը և անմիջապես սառեցնել (բլոկավորել) քարտը՝ քարտապանից համապատասխան ծանուցում ստանալու պահից
Քարտի անվտանգությունն ապահովելու և դրա անթույլատրելի օգտագործումը բացառելու նպատակով անհրաժեշտ է՝
Բանկը Հաճախորդին հետ Պայմանագիր կնքելիս վերջինիս տրամադրում է Քարտի օգտագործման նվազագույն պայմանները:
Քարտը կարող է բացվել հեռակա կարգով՝ VTB Online բջջային հավելվածի միջոցով, կամ կապվելով Բանկի կոնտակտային կենտրոնի հետ՝ զանգահարելով 87-87 հեռախոսահամարով։
«ՁԵՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒՆ»` www.fininfo.am
| Արժութային կառուցվածք | Երաշխավորման առավելագույն չափ |
| Նույն բանկում ունեք միայն դրամային ավանդ | 16,000,000 ՀՀ դրամ |
| Նույն բանկում ունեք միայն արտարժույթային ավանդ | 7,000,000 ՀՀ դրամ |
| Նույն բանկում ունեք և ՀՀ դրամով և արտարժույթով ավանդ և եթե դրամային ավանդը պակաս է 7 մլն ՀՀ դրամից | Երաշխավորվում է դրամային ավանդն ամբողջությամբ և արտարժութային ավանդը՝ 7 մլն ՀՀ դրամի և հատուցված դրամային ավանդի տարբերության չափով |
| Նույն բանկում ունեք և ՀՀ դրամով և արտարժույթով ավանդ և եթե դրամային ավանդը ավել է 7 մլն ՀՀ դրամից | Երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը՝ մինչև 16 միլիոն ՀՀ դրամ սահմանաչափով |

Карты предоставляются и выплачиваются только:
Карточные операции могут осуществляться как в валюте карточного счета, так и в валюте, отличной от валюты карточного счета.
Банк совершает также операции в валютах, отличающихся от валюты Карты. В случае поступления на карту и списания с нее денежных средств в валюте, отличающейся от валюты Карты, курс конвертации устанавливается Банком по курсу конверсионных операций Банка, действующему на дату совершения операции по конвертации.
Внимание!
В РА: карты принимаются к оплате и обслуживаются только в банкоматах и POS-терминалах Банка.
За пределами РА и в интернет среде: карты обслуживаются только на тех зарубежных онлайн-площадках, в банкоматах и POS-терминалах, которые обслуживают платежную систему «МИР»
Сразу после получения Карты на номер мобильного телефона Клиента, указанный в договоре на предоставление карты, отправляется временный PIN-код (за исключением случаев, когда PIN-код предоставляется в запечатанном конверте), который можно самостоятельно изменить при первом же вводе карты в любом банкомате Банка по следующему принципу:
Незамедлительное уведомление. В случае утери, кражи карты или обнаружения несанкционированной транзакции держатель карты обязан незамедлительно уведомить банк.
Способы связи. Уведомление можно отправить по телефону Банка, позвонив в контактный центр по номеру 8787, или посетив отделение банка.
До уведомления банка: Держатель карты несет риск ущерба за операции, совершенные в период, когда Банк не был уведомлен о потере карты или несанкционированной операции, за исключением случаев, когда операция была совершена без идентификации держателя карты (например, без кода 3D Secure или PIN-кода) или из-за сбоя системы безопасности Банка.
После уведомления Банка. Банк несет полную ответственность и возмещает ущерб за все несанкционированные операции, совершенные после того, как держатель карты уведомил Банк и заблокировал карту.
Исключительная ответственность Банка. Банк несет полную ответственность перед Держателем Карты за ущерб, причиненный по вине сотрудников Банка, техническим ошибкам системы или неспособности Банка своевременно заблокировать карту.
Полная ответственность Держателя карты. Держатель карты несет полную материальную ответственность за все операции (включая несанкционированные), если будет доказано, что ущерб был причинен его мошенническими, умышленными действиями или грубой неосторожностью (например, записью PIN-кода на карте).
Банкомат может изъять карту в следующих случаях:
О потере или хищении Карты необходимо незамедлительно сообщить Банку следующими способами:
В случае изъятия Карты банкоматом:
Блокировка и разблокировка карты могут осуществляться как по инициативе банка, так и по инициативе клиента на основании соображений безопасности, правовых или операционных требований.
Порядок подачи и рассмотрения заявления-претензии
Сроки и порядок информирования
К видам мошенничества относятся:
Фишинг — получение ваших данных через поддельные ссылки;
Вишинг — телефонные звонки, когда кто-то выдает себя за сотрудника банка и запрашивает ваш SMS-код или PIN-код;
Скимминг — копирование данных карты с помощью устройств, установленных на банкоматах.
Банк использует механизмы снижения рисков — многоуровневые системы защиты.
Полезные советы по безопасности:
Для того чтобы процесс закрытия карточного счета считался завершенным, необходимо соблюдать установленные правила:
Клиент несет ответственность за все виды рисков, связанных с использованием карты и кода, и Банк не несет никакой ответственности за убытки, понесенные им в результате использования карты или кода, за исключением случаев, когда ущерб был причинен по вине Банка.
Банк обязан обеспечить безопасность карточной системы и незамедлительно заблокировать карту после получения соответствующего уведомления от держателя карты
С целью обеспечения безопасности платежной карты и исключения ее несанкционированного использования необходимо:
При заключении договора с потребителем банк предоставляет потребителю минимальные условия использования карты.
Карту, дистанционно можно открыть как через мобильное приложение VTB Online, так и обратившись в Контактный центр Банка, позвонив по номеру 87-87
| Валютная структура | Максимальный размер |
| В том же банке имеете только драмовый вклад | 16,000,000 драмов РА |
| В том же банке имеете только инвалютный вклад | 7,000,000 драмов РА |
| В том же банке имеете драмовый и инвалютный вклады и если драмовый вклад меньше 7 млн драмов РА | Драмовый вклад гарантируется полностью и инвалютный вклад – в размере разницы между 7 млн драмов РА и подлежащим возмещению драмовым вкладом |
| В том же банке имеете драмовый и инвалютный вклады и если драмовый вклад больше 7 млн драмов РА | Гарантируется только драмовый вклад, но не более 16 млн драмов РА |
| Валюта карты | AMD |
| Выпуск | Бесплатно |
| Обслуживание | 590 AMD в год |
| Внесение наличных | Невозможно, кроме ежемесячных сумм возмещения |
| Снятие наличных | |
| в банкоматах Банка | Бесплатно |
| Дополнительные услуги | |
| Минимальный остаток | 0 |
| Начисляемый годовой процент на фактический остаток AMD | 0% |
| Другие тарифы | Согласно тарифам карты MIR Most |
| Валюта карты | Мультивалютная |
| Обслуживание | Бесплатно |
| Внесение наличных | |
| в банкоматах Банка | - |
| в терминалах/кошельках | - |
| в кассах Банка на счет карты | - |
| в других банкоматах за границей(обслуживающих карты MIR) | - (Внимание, при использовании сторонних банкоматов и терминалов, сторонний Банк может взимать дополнительную комиссию) |