ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է ձևակերպել արտոնյալ պայմաններով ուսանողական վարկեր պետական ծրագրերի շրջանակներում
21.05.2020
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է ձևակերպել ուսանողական վարկեր արտոնյալ պայմաններով պետական ​​ֆինանսավորմամբ հատուկ ծրագրի շրջանակներում:
Վճարովի հիմունքներով կրթություն ստացող պետական ​​և պետական ​​հավատարմագրություն ունեցող ուսումնական հաստատություններում բակալավրիատի, մագիստրատուրայի ​​և կլինիկական օրդինատուրայի ուսանողները կարող են ձևակերպել ուսանողական վարկեր հետևյալ արտոնյալ պայմաններով՝
• Տարեկան տոկոսադրույք` 6% կամ 7%, կախված առաջադիմությունից*,
• Վարկի ժամկետ` 3 ամսից մինչև 10 տարի,
• Մեկ ուսումնական տարվա համար վարկի գումար՝  50,000 ՀՀ դրամից մինչև 700,000 ՀՀ դրամ,
• Վարկի առավելագույն գումար ուսման ամբողջ ժամանակահատվածի համար՝ 2,8 մլն. ՀՀ դրամ,
• Միջնորդավճարներ նախատեսված չեն:
Արտակարգ դրության պայմաններում ՀՀ Կառավարության կողմից՝ ի աջակցություն Հայաստանի բնակչությանը, ստեղծված հատուկ միջոցառումների շրջանակներում հաճախորդները կարող են ստանալ ուսանողական վարկեր և օգտվել հատուկ լրացուցիչ արտոնություններից. մինչև 2020թ-ի վերջ վարկը կսպասարկվի տարեկան 0% կամ 4% տոկոսադրույքով (կախված առաջադիմությունից):
ՀՀ Կառավարության 14-րդ միջոցառման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է գտնել ՀՀ Կառավարության պաշտոնական կայքում՝ https://www.gov.am/am/covid-19-cragrer./
Ուսանողական վարկեր կարող են ձևակերպել 16-65 տարեկան  ՀՀ ռեզիդենտ քաղաքացիները:  Պարտադիր պայման է ուսանողի ծնողներից կամ խնամակալներից մեկի երաշխավորությունը: Վարկառուի (ուսանողի) կողմից եկամուտների ներկայացում չի պահանջվում, բավական է երաշխավորի եկամուտների առկայությունը, իսկ եկամտի բավարար չլինելու կամ բացակայության դեպքում, հնարավոր է ներգրավել համավարկառու:
*Վարկը տրամադրվում է տարեկան 9% տոկոսադրույքով, որից 2%-ը կամ 3%-ը, կախված առաջադիմությունից, սուբսիդավորվում է պետության կողմից:
Փաստացի տարեկան տոկոսադրույք՝ 6.17%-7.33%:
Ավելի մանրամասն տեղեկատվություն ուսանողական վարկերի պայմանների մասին կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում՝ https://www.vtb.am/am/credits/owsanoghakan-vark-petakan-tsragrov կամ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения) предлагает оформить студенческие кредиты на льготных условиях в рамках специальной программы с государственным финансированием.
Студенты бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры государственных и имеющих государственную аккредитацию учебных заведений, получающие образование на платной основе, могут оформить студенческий кредит на следующих льготных условиях:
В рамках специальных мероприятий, организованных Правительством РА в поддержку населения Армении в условиях создавшегося Чрезвычайного положения, клиенты могут получить студенческий кредит и воспользоваться специальной дополнительной льготой: до конца 2020г. кредит будет обслуживаться по годовому проценту 0% или 4% (в зависимости от успеваемости).
Подробную информацию о 14-ой программе Правительства РА можно найти на официальном сайте Правительства РА: https://www.gov.am/ru/covid-19-cragrer./
Студенческий кредит могут оформить граждане и резиденты РА в возрасте от 16-ти до 65-ти лет. Обязательным условием является наличие поручительства одного из родителей или опекунов студента. От заемщика (студента) предъявление дохода не требуется, достаточно наличие доходов у поручителя, а в случае недостаточности данных доходов или вовсе их отсутствия, возможно привлечение созаемщика.
* Кредит выдается с годовой процентной ставкой 9%, из которых 2% или 3%, в зависимости от успеваемости, субсидируются государством. Эффективная годовая процентная ставка – 6.17%-7.33%.
Более подробную информацию об условиях студенческого кредита можно получить на сайте Банка https://www.vtb.am/ru/credits/owsanoghakan-vark-petakan-tsragrov или, позвонив в Контактный центр Банка, по номеру 87-87.