ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեկնարկում է պարզեցված ընթացակարգով վարկ փոքր բիզնեսի համար
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը փոքր բիզնեսի համար նախատեսված վարկային պրոդուկտների շարքը համալրել է նոր վարկատեսակով, որը հասանելի է ձևակերպման համար դրական վարկային պատմության հիման վրա։ Վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կկազմի 18% (փաստացի տոկոսադրույք՝ 19,56%), գումարը՝ 100 հազարից մինչև 5 մլն ՀՀ դրամ։ Ծրագրի առաջին փուլում բանկը նախատեսում է ֆինանսավորել հանրապետության ձեռնարկատերերին մինչև 1 մլրդ դրամի չափով։
Նոր պրոդուկտից կարող են օգտվել փոքր բիզնեսի ընկերությունները, որոնք գործունեություն են ծավալում մանրածախ առևտրի, արտադրության և ծառայությունների ոլորտներում: Հիմնական պահանջը դրական վարկային պատմությունն է և գործող վարկի առկայությունն այլ բանկում: Միջոցները կարելի է ուղղել ընթացիկ գործունեություն վարելուն, պարտավորությունները մարելուն և այլ բիզնես նպատակների լուծմանը: Վարկը տրամադրվում է 48 ամիս ժամկետով: Վարկի տրամադրման մասին որոշումը կայացվում է 2 ժամվա ընթացքում։
«Փոքր բիզնեսը բանկի աշխատանքի ստրատեգիկ ուղղություններից է, և մեզ համար կարևոր է՝ մնալ վստահելի ֆինանսական գործընկեր այս սեգմենտի հաճախորդների համար: Այդ պատճառով մենք որոշում կայացրեցինք վերջիններիս համար ավելի պարզ ձևակերպմամբ պրոդուկտ մեկնարկել՝ առանց գրավի և լրացուցիչ ֆինանսական վերլուծության։ Կարևոր առավելություն կլինի ձևակերպման արագությունը. որոշումը կայացվում է ընդամենը 2 ժամում։ Ծրագրի սկզբնական փուլում նախատեսում ենք վերջինիս շրջանակներում ապահովել մոտ 1 մլրդ դրամի վարկային պորտֆել»,- մեկնաբանում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի ԺՊ Արա Ավագյանը։
Վարկի պայմանների մասին տեղեկանալ, ինչպես նաև հայտ ներկայացնել կարող եք Բանկի կայքում, կամ հանրապետության տարածքում գտնվող ցանկացած մասնաճյուղում:

ВТБ (Армения) запускает кредит для малого бизнеса по упрощенной схеме
ВТБ (Армения) дополнил линейку кредитных продуктов для малого бизнеса новым инструментом, который доступен для оформления на основании положительной кредитной истории. Ставка по кредиту составит 18% (эффективная процентная ставка – 19,56%) годовых от 100 тыс. до 5 млн драмов РА. На первом этапе работы программы банк планирует профинансировать предпринимателей республики на общую сумму до 1 млрд драмов.
Воспользоваться новым продуктом могут компании малого бизнеса, ведущие деятельность в сфере розничной торговли, производства, услуг. Основное требование – положительная кредитная история и активный кредит в стороннем банке. Средства можно направить на ведение текущей деятельности, погашение задолженности и другие бизнес-цели. Кредит предоставляется сроком на 48 месяцев. Решение по кредиту принимается в течение 2 часов.
«Малый бизнес является одним из стратегических направлений работы банка, и нам важно оставаться надежным финансовым партнером для клиентов этого сегмента. Именно поэтому мы приняли решение запустить для них продукт с более простым оформлением - без залога и дополнительного финансового анализа. Важным преимуществом станет быстрота его оформления – решение принимается всего за 2 часа. На начальном этапе программы мы планируем разместить до 1 млрд драмов кредитных средств», – прокомментировал врио генерального директора – председателя директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
Уточнить условия по кредиту, а также оформить заявку на него можно на сайте банка или в любом отделении на территории республики.