| Վարկառու/համավարկառու/երաշխավոր | |
2. | Անձը հաստատող փաստաթուղթ - ՀՀ քաղաքացիների դեպքում` անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, ոչ ՀՀ քաղաքացիների դեպքում` անձը հաստատող փաստաթուղթ** ՀՀ քաղաքացու դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ նույնականացման քարտ***, բացակայության դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանք: ***Նույնականացման քարտի ներկայացման դեպքում պարտադիր է հանրային ծառայությունների համարանիշի առկայությունը նույնականացման քարտի վրա: | |
3. | Եկամուտները հաստատող փաստաթղթեր**** կամ եկամուտները հաստատող փաստաթղթերի պատճեններ***** (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վարկառուն ստանում է աշխատավարձ Բանկում) | |
Եթե հաճախորդի եկամուտները ձևավորվում են ձեռնարկատիրական գործունեությունից | ||
4.
| Հաճախորդի Եկամուտների գնահատման հաշվետվություն` կատարված ՓՄՁ վարկավորման բաժնի մասնագետի կողմից` նշված ԱԱՀ և ստորագրած, ներառյալ լուսանկարները և ներքոնշյալ փաստաթղթերը` | |
4.1 | Հարկ վճարողի հերթական համարը հաստատող փաստաթուղթ (ՀՎՀՀ-ի պատճեն) (առկայության դեպքում) | |
4.2 | Պետական գրանցման վկայագիր/քաղվածք | |
4.3 | Գործունեության տվյալ տեսակով զբաղվելու թույլտվության փաստաթղթերը /եթե օրենսդրության համաձայն տվյալ գործունեության համար անհրաժեշտ է համապատասխան մարմինների կողմից հատուկ թույլտվություն/ | |
4.4 | Առկայության դեպքում` վերջին 6 ամիսների եկամուտների և ծախսերի հաշվետվություններ (գրառումներ) | |
4.5 | Հաշվետու տարվա և դրան նախորդող տարվա նույն ժամանակահատվածի հարկային հաշվետվություններ | |
4.6 | Տնօրենի, հիմնադրի և այլ կապված անձանց անձը հաստատող փաստաթղթերի և հանրային ծառայությունների համարանիշների (սոցիալական քարտերի) պատճեները | |
4.7 | Կանոնադրության պատճեն և ռեեստրից տեղեկանք կանոնադրությունում կատարված վերջին փոփոխության վերաբերյալ | |
4.8 | Գործունեության վայրի սեփականության վկայական կամ վարձակալության պայմանագիր (առկայության դեպքում) | |
4.9 | Կազմակերպության տնօրենի և փոխկապակցված անձանց ԱՔՌԱ վարկային պատմության հարցման համաձայնագիր | |
5 | Անհրաժեշտության դեպքում Բանկի կողմից կարող են պահանջվել այլ փաստաթղթեր | |
* Այն դեպքում երբ, հաճախորդը չի աշխատում պետք է ներկայացնի եկամուտը հավաստիացնող փաստաթղթեր` վարձակալական եկամուտը հավաստիացնող վարձակալության պայամանագիր, նաև սեփականության վկայականի պատճեն, թոշակի դեպքում (ՆԳՆ և այլն, բացառությամբ կենսաթոշակի)`- թոշակի գրքույկ/տեղեկանք, գյուղատնտեսական եկամուտների դեպքում` կնիքով և ստորագրությամբ հաստատված (բացառությամբ գյուղապետի կողմից տեղեկանքի) տեղեկանքներ/պայմանագիր, որոնք հավաստիացնում են բերքի/ապրանքի հանձնումը կազմակերպություն, ձեռնարկատիրական եկամուտի դեպքում` պետական գրանցման վկայական, հիմնադիրների/տնօրենների անձնագիր և սոց. քարտ, պետ. ռեգիստրից տեղեկանք կանոնադրությունում կատարված վերջին փոփոխության և տնօրենների կազմի մասին, ՀՎՀՀ,
Եթե հաճախորդը ունի այլ եկամուտներ, դրանք հաստատող այլ փաստաթղթեր:
**Տվյալ վարկային պրոդուկտի պայմաններով և սակագներով նախատեսված մասնավոր դեպքերում ոչ ՀՀ քաղաքացու կամ ՀՀ-ում գրանցում չունեցող ՀՀ քաղաքացու համար` կացության քարտ կամ ՀՀ Ոստիկանությունից գրանցման մասին տեղեկանք, իսկ դրանց բացակայության դեպքում` աշխատանքային պայմանագիր: Ուժային կառույցների աշխատակիցների դեպքում` հետևյալ փաստաթղթերից մեկը.
*** Եթե հաճախորդը ներկայացնում է Բանկ միաժամանակ Օտարերկրյա պետության անձնագիր (ՌԴ քաղաքացիների համար Օտարերկրյա պետության անձնագրի տակ հասկացվում է նաև Ներքին անձնագիրը) և Կացության քարտ, ապա ԱԲՀ ՄՎՀ-ում վարկային հայտի մուտքագրման ժամանակ առաջնահերթությունը տրվում է Օտարերկրյա պետության անձնագրին (ՌԴ քաղաքացիների համար Օտարերկրյա պետության անձնագրի տակ հասկացվում է նաև ՌԴ ներքին անձնագիրը):
Տվյալ դրույթից բացառություն են կազմում այն երկրների քաղաքացիները, որոնց վարկ տրամադրելու համար Բանկի ներքին իրավական ակտերով սահմանված է այլ ընթացակարգ:
***** Աշխատանքի վայրից տեղեկանքի փոխարինող փաստաթուղթ կարող է հանդիսանալ վերջին 4 ամսիների համար հաճախորդի աշխատավարձային հաշվի քաղվածքը` աշխատավարձային մուտքերի նշմամբ:

| Заемщик/Созаемщик/Залогадатель |
2. | Документ, удостоверяющий личность – в случае граждан РА паспорт или ID карта, в случае неграждан РА – документ, удостоверяющий личность ** Для гражданина РА номер общественных услуг (социальная карта) или ID карта ***, при отсутствии номерa общественных услуг (социальной карты) или ID карты справка о неполучении номера общественных услуг *** В случае предъявления ID карты обязательным условием является наличие на ID карте номера общественных услуг. |
3. | Документы, подтверждающие доходы,**** или копии документов, удостоверяющих доходы ***** (за исключением случая, когда Заемщик получает заработную плату в Банке) |
Если доходы клиента образуются от бизнес-деятельности: | ||
4. | Отчет об оценке доходов клиента (резюме), произведенный специалистом Управления КМБ, с указанием ФИО и подписанный, включая фото и нижеупомянутые документы: | |
4.1 | Документ, удостоверяющий индивидуальный номер налогоплательщика (копия ИНН) (при наличии) | |
4.2 | Свидетельство/выписка о государственной регистрации | |
4.3 | Документы, позволяющие осуществлять данный тип деятельности /если согласно законодательству для данного типа деятельности необходимо специальное соглашение соответствующих органов/ | |
4.4 | Отчеты (записи) доходов и расходов за последние 6 месяцев (при наличии) | |
4.5 | Налоговые отчеты отчетного и предшествующего года за тот же период времени | |
4.6 | Копия документов, удостоверяющих личность, и номеров общественных услуг (социальных карт) директора, учредителей и прочих связанных лиц | |
4.7 | Копию Устава и справка из реестра о последнем изменении в Уставе | |
4.8 | Свидетельство собственности места ведения бизнеса либо договор аренды (при наличии) | |
4.9 | Согласие Директора организации и связанных лиц на запрос из АКРА | |
5. | В случае необходимости со стороны Банка могут потребоваться иные документы. | |
* В случае если клиент не работает, то должен представить документы, подтверждающие доходы: арендный договор о получении арендных доходов, а также копию свидетельства собственности, при пенсии (МВД и т.д, кроме пенсии по старости) - пенсионная книжка/ справка, при сельскохозяйственных доходах справки/ договор, подтверждающие сдачу урожая/товара в организацию, утвержденные подписью и печатью (за исключением справки от сельского старосты), в случае предпринимательских доходов - Свидетельство гос. регистра, Паспорт и соц. карта учредителей/директоров, Справка из государственного регистра относительно изменений в уставе и составе директоров, ИНН,
В случае если клиент получает иные доходы, - также иные документы, подтверждающие иные доходы.
** В частных случаях, предусмотренных условиями и тарифами данного кредитного продукта, для негражданина РА или гражданина РА, не имеющего прописку в РА: вид на жительство или справка из Полиции РА о регистрации, а при их отсутствии – трудовой договор. В случае сотрудников силовых структур - один из следующих документов:
*** Если клиент предоставляет в Банк одновременно Паспорт иностранного государства (для граждан РФ под Паспортом иностранного государства подразумевается также внутренний паспорт РФ) и Вид на жительство, то при вводе кредитной заявки в СРК АБС предпочтение дается Паспорту иностранного государства (для граждан РФ под Паспортом иностранного государства подразумевается также внутренний паспорт РФ).
Исключением из данного положения являются граждане тех стран, для выдачи кредитов которым внутренними актами Банка установлен иной порядок.
***** Заменяющим документом справки с места работы может являться выписка с зарплатного счета клиента за последние 4 месяцев с указанием зарплатных поступлений.