Սկզբնական փուլում պահանջվող փաստաթղթեր* |
2. | Անձը հաստատող փաստաթուղթ - ՀՀ քազաքացիների դեպքում` անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, ոչ ՀՀ քաղաքացիների դեպքում` անձը հաստատող փաստաթուղթ** ՀՀ քաղաքացու դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ նույնականացման քարտ***, հանրային ծառայությունների համարանիշի (սոցիալական քարտի) կամ նույնականացման քարտի բացակայության դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանք Եթե Վարկառուն ամուսնացած է, նաև կնոջ/ամուսնու փաստաթղթերը: *** Նույնականացման քարտի ներկայացման դեպքում պարտադիր է հանրային ծառայությունների համարանիշի առկայությունը նույնականացման քարտի վրա, իսկ վարկային գործում պարտադիր է «IDCard տվյալներ» պատուհանի PrintScreen-ի առկայությունը: | ✓ |
4. | Եկամուտների մասին տեղեկանք հիմնական գործատուից և/կամ այլ եկամուտները հավաստող փաստաթղթեր կամ եկամուտները հաստատող փաստաթղթերի պատճեններ****: | ✓ |
5. | Վարկառուի և նրա ամուսնու/կնոջ անհատական հաշվի քաղվածք (վերջին մեկ տարվա), որը տրամադրվում է հարկային մարմնի կողմից: Քաղվածք չի պահանջվում, եթե` անձը չի հանդիսանում ՀՀ քաղաքացի; անձի գրանցման հասցեն գտնվում է ԼՂՀ-ում; անձը հանդիսանում է զինծառայող կամ նրան հավասարեցված անձ: |
6. | Ամուսնության վկայական (միայնակ ծնողի դեպքում` տվյալ փաստը հավաստող փաստաթուղթ` վերաֆինանսավորող կազմակերպության պահանջներին համապատասխան) | ✓ |
7. | Վարկառուի և նրա կնոջ/ամուսնու ծննդյան վկայականներ | ✓ |
8. | Հաճախորդի Եկամուտների գնահատման հաշվետվություն`կատարված ՓՄՁ վարկավորման բաժնի մասնագետի կողմից` նշված ԱԱՀ և ստորագրած, ներառյալ լուսանկարները և ներքոնշյալ փաստաթղթերը` | ✓ |
8.1 | Հարկ վճարողի հերթական համարը հաստատող փաստաթուղթ (ՀՎՀՀ-ի պատճեն) (առկայության դեպքում) | ✓ |
8.2 | Պետական գրանցման վկայագիր/քաղվածք | ✓ |
8.3 | Գործունեության տվյալ տեսակով զբաղվելու թույլտվության փաստաթղթերը /եթե օրենսդրության համաձայն տվյալ գործունեության համար անհրաժեշտ է համապատասխան մարմինների կողմից հատուկ թույլտվություն/ | ✓ |
8.4 | Առկայության դեպքում` վերջին 6 ամիսների եկամուտների և ծախսերի հաշվետվություններ (գրառումներ) | ✓ |
8.5 | Հաշվետու տարվա և դրան նախորդող տարվա նույն ժամանակահատվածի հարկային հաշվետվություններ (ՀՀ դրամով հիփոթեքի դեպքում` հարկային կնիքով վավերացված) | ✓ |
8.6 | Տնօրենի, հիմնադրի և այլ կապված անձանց անձը հաստատող փաստաթղթերի և հանրային ծառայությունների համարանիշի (սոցիալական քարտերի) պատճենները | ✓ |
8.7 | Կանոնադրության պատճեն և ռեեստրից տեղեկանք կանոնադրությունում կատարված վերջին փոփոխության վերաբերյալ | ✓ |
8.8 | Գործունեության վայրի սեփականության վկայական կամ վարձակալության պայմանագիր (առկայության դեպքում) | ✓ |
8.9 | Կազմակերպության տնօրենի և փոխկապակցված անձանց ԱՔՌԱ վարկային պատմության հարցման համաձայնագիր | ✓ |

Необходимые документы на начальном этапе* |
2. | Документ, удостоверяющий личность – в случае граждан РА паспорт или ID карта, в случае неграждан РА – документ, удостоверяющий личность ** Для гражданина РА номер общественных услуг (социальная карта) или ID карта ***, при отсутствии номерa общественных услуг (социальной карты) или ID карты справка о неполучении номера общественных услуг В случае если Заемщик/Созаемщик замужем/женат, - также документы мужа/жены. *** В случае предъявления ID карты обязательным условием является наличие на ID карте номера общественных услуг, а в кредитном досье обязательно наличие PrintScreen-а окна “Данные IDCard”. | ✓ |
3. | Копии паспортов продавцов/собственников имущества, под залог которого выдается кредит |
4. | Справка о доходах от основного работодателя и/или документы, удостоверяющие иные доходы, или копии документов, удостоверяющих доходы **** | ✓ |
5. | Выписка с личного счета Заемщика и супруга/супруги Заемщика (за последний год), которая предоставляются со стороны налогового органа. Выписка не требуется, если: лицо не является гражданином РА; адрес прописки лица находится в НКР; лицо является военнослужащим или лицом, приравненным к ним. |
6. | Свидетельство о браке (в случае родителя одиночки – документ, подтверждающий данный факт, в соответствии с требованиями рефинансирующей организации) |
7. | Свидетельства рождения Заемщика и супруга/супруги Заемщика |
| Если доходы клиента образуются от бизнес деятельности: |
8. | Отчет об оценке доходов клиента, произведенный специалистом отдела кредитования КМБ, с указанием ФИО и подписи, включая фото и нижеупомянутые документы: | ✓ |
8.1 | Документ, удостоверяющий индивидуальный номер налогоплательщика (копия ИНН) (при наличии) | ✓ |
8.2 | Свидетельство/выписка о государственной регистрации | ✓ |
8.3 | Документы, позволяющие осуществлять данный тип деятельности, /если согласно законодательству для данного типа деятельности необходимо специальное соглашение соответствующих органов/ | ✓ |
8.4 | Налоговые отчеты за отчетный год и за аналогичный период прошлого года (при ипотеке в AMD заверенные налоговой печатью) | ✓ |
8.5 | Отчеты (записи) касательно доходов и расходов за последние 6 месяцев (при наличии) | ✓ |
8.6 | Копии документов, удостоверяющих личность, и номеров общественных услуг (социальных карт) директора, учредителей и прочих связанных лиц | ✓ |
8.7 | Копию Устава и справка из реестра о последнем изменении в Уставе | ✓ |
8.8 | Свидетельство собственности места ведения бизнеса либо договор аренды (при наличии) | ✓ |
8.9 | Согласие Директора организации и связанных лиц на запрос из АКРА | ✓ |
9. | В случае необходимости могут быть потребованы иные документы со стороны Банка. | ✓ |
* При необходимости могут быть потребованы документы, удостоверяющие связь между Заемщиком, Созаемщиком и Залогодателем, а также может быть потребован документ, подтверждающий занимаемую должность Заемщика, в случае наличия дисконта в связи с занимаемой должностью.
** В частных случаях, предусмотренных условиями и тарифами данного кредитного продукта, для негражданина РА или гражданина РА, не имеющего прописку в РА: вид на жительство или справка из Полиции РА о регистрации, а при их отсутствии – трудовой договор. В случае сотрудников силовых структур - один из следующих документов: