| Սկզբնական փուլում պահանջվող փաստաթղթեր |
2. | Անձը հաստատող փաստաթուղթ - ՀՀ քազաքացիների դեպքում` անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, ոչ ՀՀ քաղաքացիների դեպքում` անձը հաստատող փաստաթուղթ* ՀՀ քաղաքացու դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ նույնականացման քարտ**, հանրային ծառայությունների համարանիշի (սոցիալական քարտի) կամ նույնականացման քարտի բացակայության դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանք Եթե Վարկառուն ամուսնացած է, նաև կնոջ/ամուսնու փաստաթղթերը: ** Նույնականացման քարտի ներկայացման դեպքում պարտադիր է հանրային ծառայությունների համարանիշի առկայությունը նույնականացման քարտի վրա: | ✓ |
5. | Անշարժ գույքի սեփականության վկայականի պատճեն, անհրաժեշտության դեպքում անշարժ գույքի ձեռքբերման հիմքը | ✓ |
6. | Անշարժ գույքի սեփականության վկայականի պատճեն, անհրաժեշտության դեպքում անշարժ գույքի ձեռքբերման հիմքը | ✓ |
6.1 | Անշարժ գույքի սեփականության վկայականի պատճեն, անհրաժեշտության դեպքում անշարժ գույքի ձեռքբերման հիմքը | ✓ |
6.2 | Պետական գրանցման վկայագիր | ✓ |
6.3 | Գործունեության տվյալ տեսակով զբաղվելու թույլտվության փաստաթղթերը /եթե օրենսդրության համաձայն տվյալ գործունեության համար անհրաժեշտ է համապատասխան մարմինների կողմից հատուկ թույլտվություն/ | ✓ |
6.4 | Առկայության դեպքում` վերջին 6 ամիսների եկամուտների և ծախսերի հաշվետվություններ (գրառումներ) | ✓ |
6.5 | Հաշվետու տարվա և դրան նախորդող տարվա նույն ժամանակահատվածի հարկային հաշվետվություններ (ՀՀ դրամով հիփոթեքի դեպքում` հարկային կնիքով վավերացված կամ հարկային ծառայության կողմից հաշվետվությունները ստանալու մասին ծանուցումների ներկայացմամբ) | ✓ |
6.6 | Տնօրենի, հիմնադրի և այլ կապված անձանց անձը հաստատող փաստաթղթերի և հանրային ծառայությունների համարանիշի (սոցիալական քարտերի) պատճենները | ✓ |
6.7 | Կանոնադրության պատճեն և ռեեստրից տեղեկանք կանոնադրությունում կատարված վերջին փոփոխության վերաբերյալ | ✓ |
6.8 | Գործունեության վայրի սեփականության վկայական կամ վարձակալության պայմանագիր (առկայության դեպքում) | ✓ |
6.9 | Կազմակերպության տնօրենի և փոխկապակցված անձանց ԱՔՌԱ վարկային պատմության հարցման համաձայնագիր | ✓ |
7. | Անհրաժեշտության դեպքում Բանկի կողմից կարող են պահանջվել այլ փաստաթղթեր | ✓ |
*** Տեղեկանք չի պահանջվում Վարկառուից, եթե վերջինս ստանում է աշխատավարձ Բանկի միջոցով (բացառությամբ ՀՀ դրամով հիփոթեքի): Եկամուտները հավաստիացնող փաստաթղթեր չեն պահանջվում այն դեպքում, երբ անշարժ գույքը ձեռք է բերվում կառուցապատող ընկերությունից, որի հետ կնքված է ետգնման պայմանագիր (Buy Back):

| Необходимые документы на начальном этапе |
2. | Документ, удостоверяющий личность – в случае граждан РА паспорт или ID карта, в случае неграждан РА – документ, удостоверяющий личность * Для гражданина РА номер общественных услуг (социальная карта) или ID карта **, при отсутствии номерa общественных услуг (социальной карты) или ID карты справка о неполучении номера общественных услуг В случае если Заемщик/Созаемщик замужем/женат, - также документы мужа/жены. ** В случае предъявления ID карты обязательным условием является наличие на ID карте номера общественных услуг | ✓ |
3. | Копии документов, удостоверяющих личность продавцов/собственников закладываемого имущества |
4. | Справка о доходах от основного работодателя и/или документы, удостоверяющие иные доходы, *** или копии документов, удостоверяющих доходы **** | ✓ |
5. | Свидетельство собственности недвижимости, a также при необходимости основу приобретаемой недвижимости | ✓ |
| Если доходы клиента образуются от бизнес деятельности: |
6. | Отчет об оценке доходов клиента, произведенный специалистом отдела кредитования KМБ, с указанием ФИО и подписанный, включая фото и нижеупомянутые документы: | ✓ |
6.1 | Документ, удостоверяющий индивидуальный номер налогоплательщика (копия ИНН) | ✓ |
6.2 | Свидетельство о государственной регистрации. | ✓ |
6.3 | Документы, позволяющие осуществлять данный тип деятельности /если согласно законодательству для данного типа деятельности необходимо специальное соглашение соответствующих органов/ | ✓ |
6.4 | Отчеты (записи) доходов и расходов за последние 6 месяцев (при наличии) | ✓ |
6.5 | Налоговые отчеты отчетного и предшествующего года за тот же период времени (при ипотеке в AMD заверенные налоговой печатью или же представление заверений о получении отчетов со стороны налоговой службы) | ✓ |
6.5 | Копии документов, удостоверяющих личность, и номеров общественных услуг (социальных карт) директора, учредителей и прочих связанных лиц | ✓ |
6.7 | Копию Устава и справка из реестра о последнем изменении в Уставе | ✓ |
6.8 | Свидетельство собственности места ведения бизнеса либо договор аренды (при наличии) |
✓ |
6.9 | Согласие Директора организации и связанных лиц на запрос из АКРА | ✓ |
7 | В случае необходимости со стороны Банка могут потребоваться иные документы | ✓ |
*** Справка не требуется от Заемщика, получающего заработную плату в Банке (кроме ипотеки в AMD). Документы, подтверждающие доходы не требуются при приобретении недвижимости от компаний застройщиков, с которыми заключен договор buy-back.