ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս մարզերում կրթության և սպորտի զարգացմանը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը` Հայաստանի բանկերի միության հետ համատեղ, մասնակցություն է ունեցել Շիրակի մարզի Քարաբերդ գյուղի դպրոցի տանիքի շինարարական աշխատանքների ֆինանսավորմանը, որը քանդվել էր 2020 թվականի մայիսին`ուժգին քամու հետևանքով: Այդ պատճառով՝ դպրոցում դասերը չեղարկվել էին, և 140 աշակերտներ չունեին կրթություն ստանալու հնարավորություն, քանի որ վերջինս գյուղի միակ դպրոցն է:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեծ պատրաստակամությամբ արձագանքեց Շիրակի մարզի խնդրանքին՝  ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելով դպրոցին, ինչի շնորհիվ արդեն հոկտեմբերին հիմնանորոգման աշխատանքները հաջողությամբ ավարտվեցին, և դպրոցում վերսկսվեցին դասերը:
Ֆինանսական աջակցության հերթական ծրագրի շրջանակներում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը՝ ՀՀ Բանկերի միության հետ համատեղ, հովանավորել է նաև Լոռու մարզի Շիրակամուտ համայնքի ֆուտբոլի խաղադաշտի կառուցման և բարեկարգման նախագիծը:
Շիրակամուտում ֆուտբոլն ունի առանձնահատուկ նշանակություն, քանի որ այս մարզաձևի ավանդույթներն այստեղ փոխանցվում են սերնդեսերունդ: Սակայն մարզիկները չեն ունեցել պատշաճ պայմաններ ամենօրյա մարզումների համար:
Ցուցաբերված աջակցության և համատեղ ջանքերի շնորհիվ` 2020 թվականի  հոկտեմբեր ամսից ապագա չեմպիոնները մարզվում են մաքուր օդին՝ ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող ֆուտբոլի դաշտում:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի համար երիտասարդների կրթությունը և մարզական կարողությունների զարգացումը առանձնահատուկ կարևոր են, հենց այդ պատճառով Բանկը միշտ աջակցություն է ցուցաբերում ուսումնական հաստատություններին՝  հատկապես մարզերում դպրոցականներին և ուսանողներին մոտիվացնելու նպատակով:

Банк ВТБ (Армения) предает особое значение развитию образования и спорта в регионах
Банк ВТБ (Армения) совместно с Союзом Банков Армении принял участие в финансировании строительных работ крыши школы села Караберд Ширакского региона, которая была обрушена в мае 2020 года в результате сильного ветра. По этой причине отменились занятия в школе, и 140 учеников не имели возможность на прохождение обучения, так как это единственная школа в селе.
Банк ВТБ (Армения) с большой готовностью откликнулся на просьбу Ширакской общины, оказав материальную помощь школе, благодаря чему уже в октябре ремонтные работы успешно завершились, и в школе возобновились занятия.
В рамках очередной программы финансовой поддержки Банк ВТБ (Армения) совместно с Союзом Банков Армении также спонсировал проект строительства и оснащения футбольного поля общины Ширакамут Лорийского региона.
В Ширакамуте футбол имеет особое значение, поскольку традиции этого вида спорта передаются здесь из поколения в поколение. Однако спортсмены не имели подобающих условий для каждодневных тренировок.
Благодаря оказанной поддержки и общим усилиям с октября месяца этого года будущие чемпионы тренируются на свежем воздухе на обстроенном по современным стандартам футбольном поле.
Для Банка ВТБ (Армения) образование и развитие спортивных возможностей молодёжи особо важны, именно поэтому Банк всегда поддерживает учебные заведения, с целью повышения мотивации школьников и студентов, особенно в регионах.