ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ապահովել է ռեկորդային շահույթ՝ 2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հրապարակել է 2020թ.-ի տարեկան հաշվետվությունը` ՖՀՄՍ համապատասխան: Տարվա արդյունքներով բանկն ապահովել է վերջին տարիների կտրվածքով ռեկորդային շահույթ՝ 2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով: Զուտ տոկոսային եկամուտը կազմել է 23.1 մլրդ ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ գրանցելով 10% աճ: Զուտ  կոմիսիոն եկամուտներն աճել են 28%-ով և կազմել 3 մլրդ ՀՀ դրամ:
Բանկի ընդհանուր ակտիվները տարվա ընթացքում աճել են 8.6%-ով և կազմել 333,8 մլրդ ՀՀ դրամ: Վարկային պորտֆելը գրանցել է 7.7% աճ՝ մինչև 227.7 մլրդ ՀՀ դրամ՝ կազմելով Բանկի ընդհանուր ակտիվների 68.2%: Ֆիզիկական անձանց վարկերն աճել են 9,1%-ով՝ մինչև 184 մլրդ ՀՀ դրամ,  իրավաբանական անձանց վարկերը` 2,4%-ով՝ մինչև 43,6 մլրդ ՀՀ դրամ: Բանկի ընդհանուր պարտավորությունների ծավալը կազմել է 284.1 մլրդ ՀՀ դրամ (+9.5%), որից 261 մլրդ ՀՀ դրամը ներգրավված միջոցների ծավալն է (+7%):
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը պահպանում է Հայաստանի բանկային շուկայում իր դիրքերը հիմնական ցուցանիշներով և առաջատար է դրանցից որոշների գծով: Տարվա արդյունքներով Բանկի սպառողական վարկերի պորտֆելը կազմում է 94 մլրդ ՀՀ դրամ, որը համապատասխանում է շուկայի մասնաբաժնի 21%-ին: Թողարկված վճարային քարտերի քանակը հասել է  360 հազարի (շուկայում մասնաբաժինը` 14%), աշխատավարձային քարտեր՝ 96 հազար (15%), կենսաթոշակային քարտեր` 114 հազար (36%): Վճարված դրամական փոխանցումներ ծավալը կազմել է 88.3 մլրդ ՀՀ դրամ, որը համապատասխանում է շուկայի մասնաբաժնի 13.5%-ին:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջատար դիրքեր է գրավում նաև պետական ծրագրերի սպասարկման ծավալով՝ 2020թ.-ին ավելացնելով այդ ցուցանիշը 28%-ով՝ մինչև 81,5 մլրդ ՀՀ դրամ: Բացի այդ, Բանկը ներկայումս ունի մասնաճյուղերի և բանկոմատների ամենալայն ցանցը:
2020թ. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը շարունակել է ինչպես մանրածախ, այնպես էլ կորպորատիվ  բիզնեսի ակտիվ զարգացումը: Բանկն առաջին անգամ մեկնարկել է օնլայն ապառիկ և սպառողական վարկավորում, վճարային մատանիներ, մանկական, պատանեկան, ուսանողական քարտեր, ինչպես նաև մի շարք նոր վարկային ծրագրեր՝ խոշոր ավտոսրահների և կառուցապատող ընկերությունների հետ: Բանկը բացել է Հայաստանում առաջին հիփոթեքային կենտրոնը` միասնական հարմարավետ և տեխնոլոգիական հարթակ, որը միավորում է ամբողջությամբ պատրաստ բնակարան ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ բոլոր ծառայությունները: Մանրածախ բիզնեսի պրոդուկտների շարքի և հաճախորդների հեռահար սպասարկման ուղիների ընդլայնման շնորհիվ 2020թ.-ին Բանկն ապահովել է նոր հաճախորդների ներգրավում և գործող հաճախորդների հավատարմության բարձրացում: Ակտիվ ֆիզիկական անձ հաճախորդների թիվը հասել է 561 հազարի, ինչը կազմում է երկրի տնտեսապես ակտիվ բնակչության 44%-ը:
Բրոքերային սպասարկման շրջանակներում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեկնարկել է բրոքերային սպասարկման ծառայությունը՝ ռուսական և միջազգային արժեթղթերի շուկաներում բրոքերային գործարքներ կնքելու էլեկտրոնային հասանելիություն Quik առցանց առևտրային համակարգի և «ВТБ Мои Инвестиции» բջջային հավելվածի միջոցով:
Միջին և փոքր բիզնեսում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից ֆինանսավորվել են այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են «Թել-Սելլ» ՓԲԸ-ն, «Տոյոտա Երևան» ավտոսրահը, «Արդիս» ՍՊԸ-ն, «Երևանի շամպայն գինիների գործարան» ԲԲԸ-ն և այլն:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Տնօրինության Նախագահ - Գլխավոր-տնօրեն Իվան Տելեգինը մեկնաբանել է. «Չնայած 2020թ․-ի օբյեկտիվ բարդություններին՝ մեզ հաջողվեց գրանցել ռեկորդային շահույթ: Մենք բարելավել ենք մեր պրոդուկտների և ծառայությունների որակը, բարձրացրել ենք Բանկի բիզնես-գործընթացների արդյունավետությունը և կառավարելիությունը: Բանկի ռազմավարական ծրագրի շրջանակներում 2021թ.-ին մենք նախատեսում ենք այնպիսի կարևոր նախագծերի մեկնարկ, ինչպիսիք են անցումը Մուլտիկարտա պրոցեսինգային կենտրոնին՝ քարտապանների սպասարկման որակի բարելավման նպատակով, անցումը նոր՝ տեխնոլոգիապես հագեցած Մոբայլ/Ինտերնետ բանկ համակարգերի, Armenian Guide բջջային հավելվածի հիման վրա ազգային տուրիստական քարտի, դրամական փոխանցումների սեփական համակարգի: Բացի այդ, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը կշարունակի ակտիվորեն մասնակցել կառավարության բոլոր ծրագրերին և նախաձեռնություններին՝ ուղղված երկրի տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում, աջակցելով գյուղատնտեսության և փոքր բիզնեսի զարգացմանը»:

Банк ВТБ (Армения) обеспечил рекордную прибыль в 2 млрд драмов РА
ЗАО Банк ВТБ (Армения) опубликовал годовую отчетность в соответствии с МСФО за 2020 год. По итогам года банк обеспечил рекордную за последние несколько лет прибыль в размере 2 млрд драмов РА. Чистые процентные доходы составили 23,1 млрд драмов, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 10%. Чистые комиссионные доходы выросли на 28%, до 3 млрд драмов.
Общие активы банка за год увеличились на 8,6% и составили 333,8 млрд драмов. Кредитный портфель показал рост на 7,7%, до 227,7 млрд драмов, составив 68,2% от общих активов банка. Кредиты физлицам выросли на 9,1%, до 184 млрд драмов, юридическим лицам – на 2,4%, до 43,6 млрд драмов. Общие обязательства банка достигли 284,1 млрд драмов (+9,5%). Из них 261 млрд драмов − объем привлеченных средств (+7%).
ВТБ сохраняет свои позиции на банковском рынке Армении по ключевым показателям и лидирует по ряду из них. Портфель потребительских кредитов банка по итогам года составляет 94 млрд драмов, что соответствует доле рынка 21%. Количество эмитированных платежных карт достигло 360 тыс. шт. (доля рынка 14%), зарплатных – 96 тыс. шт. (15%), пенсионных – 114 тыс. шт. (36%). Объем выплаченных денежных переводов составил 88,3 млрд драмов, что соответствует доле рынка 13,5%.
ВТБ также занимает лидирующие позиции по объему обслуживания госпрограмм, нарастив этот показатель в 2020 году на 28%, до 81,5 млрд драмов. Кроме этого, банк обладает самой широкой на данный момент сетью филиалов и банкоматов.
В 2020 году ВТБ продолжил активное развитие как розничного, так и корпоративного бизнеса. Впервые на банковском рынке Армении ВТБ запустил онлайн POS- и потребительское кредитование, платежные кольца, детские, молодежные и студенческие карты, а также ряд новых программ кредитования с крупными автодилерами и застройщиками. Банк открыл первый в стране ипотечный центр − единую комфортную и технологичную площадку, объединяющую все услуги, связанные с приобретением жилья «под ключ». За счет расширения продуктовой линейки и каналов дистанционного обслуживания в 2020 году банк обеспечил привлечение новых и повышение лояльности существующих клиентов. Количество активных клиентов − физических лиц достигло 561 тыс., что составляет 44% экономически активного населения страны.
В рамках брокерского обслуживания ВТБ запустил услугу брокеридж − электронный доступ для заключения сделок на российском и зарубежном рынках ценных бумаг посредством онлайн торговой системы Quik и мобильного приложения «ВТБ Мои Инвестиции».
В сегменте среднего и малого бизнеса финансирование ВТБ получили такие компании как ЗАО «Тел-Селл», автосалон «Тойота Ереван», ООО «Ардис», ОАО «Ереванский завод шампанских вин» и другие.
Генеральный директор − председатель директората ЗАО Банк ВТБ (Армения) Иван Телегин прокомментировал: «Несмотря на объективные сложности 2020 года, нам удалось зафиксировать рекордную прибыль. Мы улучшили качество продуктов и услуг, повысили эффективность и управляемость бизнес-процессов. В 2021 году в рамках стратегии банка мы планируем запуск таких важных проектов как переход на процессинговый центр «Мультикарта» в целях повышения качества обслуживания держателей карт, запуск нового высокотехнологичного мобильного и интернет-банка, национальной туристической карты на базе мобильного приложения ArmenianGuide, собственной системы денежных переводов. Кроме этого, ВТБ будет продолжать активное участие во всех государственных программах и инициативах, направленных на экономическое развитие страны, в том числе поддержку сельского хозяйства и малого бизнеса».