ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդները կկարողանան իրականացնել ակնթարթային դրամական փոխանցումներ
20.08.2021ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդները ստացել են հնարավորություն՝ իրականացնելու դրամական փոխանցումներ անմիջապես արտասահմանյան բանկերի Visa, Mastercard, МИР, Union Pay քարտերին, ինչպես նաև Եվրամիության երկրների բանկային հաշիվներին: Գումարը փոխանցվում է հաշվին ակնթարթորեն, իսկ միջնորդավճարը կազմում է փոխանցվող գումարի մինչև 1,5%-ը:
ՌԴ բանկերի կողմից թողարկված Visa, Mastercard, МИР քարտերին փոխանցումների դիմաց սակագինը կազմում է 1,5%, առնվազն 100 ՌԴ ռուբլի: Ընդ որում՝ դրամական փոխանցման գումարը քարտին հաշվեգրվում է ՌԴ ռուբլով: Արտասահմանյան բանկերի կողմից թողարկված Visa, Mastercard քարտերին փոխանցումների դիմաց սակագինը կազմում է 1,5%, առնվազն 250 ՌԴ ռուբլի, 5 ԱՄՆ դոլար/Եվրո։ Կրկնարժութային փոխանցումներ կարելի է կատարել ՀՀ դրամով, ԱՄՆ դոլարով և Եվրոյով՝ 0% - 0.1% սակագնով:
Բանկի հաճախորդներին հասանելի են նաև միջազգային փոխանցումներ UnionPay քարտերին՝ 2%, առնվազն 5 ԱՄՆ դոլար սակագնով: Փոխանցման առավելագույն գումարը 5 հազ. ԱՄՆ դոլար է: 120 հազ. ՀՀ դրամից ավելի գումար փոխանցելիս՝ այն ստացողի քարտին ԱՄՆ դոլարով հաշվեգրելու դեպքում միջնորդավճարը կկազմի 0%:
Ի թիվս այլ հնարավորությունների՝ կարելի է իրականացնել դրամական փոխանցումներ Եվրոյով՝ Եվրամիության 32 երկրների ցանկացած բանկի հաշվեհամարին՝ 1-3 աշխատանքային օրվա ընթացքում: Ստացողը կարող է լինել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձ: Մեկ փոխանցման առավելագույն գումարը 4,5 հազ. Եվրո է, փոխանցման գործող սակագինը՝ 10-ից 20 Եվրո (կախված փոխանցվող գումարի չափից):
Փոխանցումն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է անձնագրով մոտենալ բանկի մասնաճյուղ և նշել փոխանցումը ստացողի տվյալները: Ծառայությունից կարելի է օգտվել նաև հեռահար՝ Վիդեո Բանկ ծառայության միջոցով՝ կապ հաստատելով Բանկի աշխատակցի հետ Skype-ով:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մշտապես զարգացնում է փոխանցումների ծառայությունները և ընդլայնում դրանց աշխարհագրությունը: Այսօր Բանկի հաճախորդներին հասանելի են դրամական փոխանցումների վեց համակարգեր՝ MoneyGram, Unistream, IntelExpress, БЭСТ, Conversе Transfer և Telcell: Դրամական փոխանցումները Հայաստանում ամենապահանջված ֆինանսական ծառայություններից են, և մենք պլանավորում ենք շարունակաբար կատարելագործել մատուցվող ծառայությունները՝ ընդլայնելով երկրների միջև փոխանցումներ կատարելու հնարավորությունները»,- նշեց ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Մանրածախ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Տաթևիկ Բադալյանը:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը դրամական փոխանցումների ծավալով առաջատարներից է Հայաստանում. 2020թ․ կատարված փոխանցումների քանակը կազմել է 583 հազ.՝ 88.3 մլրդ ՀՀ դրամ գումարի չափով: 2021թ․ առաջին կիսամյակի արդյունքներով դրամական փոխանցումների քանակը կազմել է 325 հազ., ինչը 44%-ով գերազանցում է 2020թ․ նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:

Клиенты ВТБ (Армения) смогут совершать моментальные денежные переводы
20.08.2021Клиенты ВТБ (Армения) получили возможность совершать денежные переводы на карты Visa, Mastercard, МИР, Union Pay иностранных банков, а также на банковские счета стран Евросоюза. Деньги зачисляются на счет мгновенно, комиссия при этом составит до 1,5 % от суммы перевода.
Для переводов на карты Visa, Mastercard, МИР, эмитированные банками РФ, действует тариф 1.5%, не менее 100 рублей РФ от суммы перевода. Денежные средства зачисляются на карту в рублях. Для переводов на карты Visa, Mastercard, эмитированные иностранными банками, действует тариф 1.5%, не менее 250 рублей РФ, 5 долларов США/Евро. Совершать бивалютные переводы можно в драмах, долларах и евро по действующему тарифу 0% - 0.1%.
Клиентам банка также стали доступны международные переводы на карты UnionPay по тарифу 2% не менее 5 долларов США, максимальная сумма которого составляет 5 тыс. долларов США. При отправке перевода в драмах на сумму более 120 тыс. драмов, с зачислением суммы на карту получателя в долларах США, комиссия составит 0%.
В числе прочих возможностей - отправка денежных переводов в евро с зачислением на счет в любом банке 32 стран Евросоюза в течение 1-3 рабочих дней. Получателем может быть, как физическое, так и юридическое лицо. Максимальная сумма одного перевода составляет 4,5 тыс. евро, действующий тариф перевода – от 10 до 20 EUR (в зависимости от суммы перевода).
Чтобы провести операцию необходимо обратиться с паспортом в офис банка, указав данные получателя перевода. Получить услугу можно также дистанционно, воспользовавшись услугой «Видео банк» – звонок сотруднику банка в Skype.
«ВТБ развивает сервис переводов и расширяет его географию. Сегодня клиентам банка доступны шесть систем денежных переводов: MoneyGram, Unistream, IntelExpress, БЭСТ, Conversе Transfer и Telcell. Денежные переводы - одна из самых востребованных финансовых услуг в Армении, и мы планируем дальше совершенствовать наш сервис, увеличивая возможности переводов между странами», - отметила Татевик Бадалян, директор департамента развития розничного бизнеса банка ВТБ (Армения).
Банк ВТБ (Армения) - один из лидеров по объёмам денежных переводов в Армении: количество отправленных денежных переводов в 2020 году составило 583 тыс. шт. на сумму 88,3 млрд драмов. По итогам первого полугодия 2021 года количество денежных переводов составило 325 тыс. шт., что на 44% превышает показатель аналогичного периода 2020 года.