ՎՏԲ -Հայաստան Բանկը մեկնարկում է վարկավորման նոր ծրագիր փոքր բիզնեսի համար
Անհատ ձեռնարկատերերն ու իրավաբանական անձինք այսուհետ կարող են ՎՏԲ-Հայաստան Բանկից ստանալ բիզնեսի զարգացման համար վարկ: Ֆինանսավորումը նախատեսված է մինչև 200 մլն  ՀՀ դրամի չափով:Տոկոսադրույքը կկազմի տարեկան 14%`ՀՀ դրամով վարկի դեպքում կամ 11.5%` ՌԴ ռուբլով վարկերի համար (փաստացի տոկոսադրույք՝ 15.4% և 12.6%  համապատասխանաբար):
Նոր ծրագիրը հասանելի է առևտրի, ծառայությունների, արտադրության, շինարարության և այլ ոլորտներում գործող փոքր ձեռնարկությունների համար: Վարկը կարելի է օգտագործել ինչպես ներդրումային նպատակներով, այնպես էլ՝ ապրանքների և հումքի ձեռք բերման, շրջանառության համալրման կամ միաժամանակ մի քանի նպատակներով: Վարկի օգնությամբ կարելի է վերաֆինանսավորել այլ բանկում գործող վարկը:
Ձեռնարկատերերը կարող են ստանալ 10-ից մինչև 200 մլն ՀՀ դրամի չափով վարկ (կամ դրան համարժեք ՌԴ ռուբլով, բայց ոչ ավելի, քան 30 մլն ՌԴ ռուբլի) 60 ամիս  ֆիքսված մարման ժամկետով: Վարկի վաղաժամկետ մարման համար տուգանք սահմանված չէ:  Դիմումի հիման վրա հաճախորդին կարող է տրամադրվել մինչև 6 ամիս մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամանակահատված: Դա վարկի հիմնական գումարի մարման ժամանակահատվածն է, այդ պատճառով նշված ժամանակահատվածում անհրաժեշտ է կատարել վճարումներ միայն տոկոսների մասով: Արտոնյալ ժամանակահատվածը սահմանվում է՝ ելնելով բիզնեսի առանձնահատկություններից՝ համաձայն դիֆերենցված  վճարումների ժամանակացույցի կամ համաձայն գրաֆիկի սեզոնայնության: Սա հնարավորություն է տալիս նվազեցնել վարկառուի ամսական վարկային բեռը, ինչն առավել կարևոր է նոր նախագծերի և բիզնես ուղղությունների զարգացման համար:
«Մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունի ձեռնարկատերերի համար ծառայությունների զարգացումը և երկրում բարենպաստ պայմանների ստեղծումը փոքր բիզնեսի համար: ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է վարկային պրոդուկտների շարք` հաշվի առնելով շուկայի միտումները և հաճախորդների կարիքները, մասնակցում է ՀՀ կառավարության` փոքր և միջին ձեռնարկություններին աջակցելու ծրագրերին: Մասնավորապես, մենք մեկնարկեցինք արտոնյալ վարկեր ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության և «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ: Այս ծառայությունները մեծ պահանջարկ ունեն, և ներկայումս ՎՏԲ–Հայաստան Բանկի փոքր բիզնեսի վարկային պորտֆելը կազմում է 7,9 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ այս սեգմենտի գործող հաճախորդների թիվը տարեսկզբից աճել է 9%-ով, այժմ՝ 2,3 հազար ձեռնարկություն: Վստահ ենք, որ նոր վարկատեսակը՝ առանց վաղաժամկետ մարման համար տույժերի կիրառման, մեկ կամ մի քանի բիզնես նպատակներով դրամական միջոցներ ստանալու հնարավորություններով, 5 տարի ֆիքսված մարման ժամկետով, նույնպես պահանջարկ կունենա և կօգնի ընկերություններին հաջողությամբ զարգացնել իրենց բիզնեսը», - նշում է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի Կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Արա Ավագյանը:
Վարկի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի պաշտոնական կայքում` https://www.vtb.am/am/business/business-credits-view/kredit-na-razvitie-biznesa հղումով, Բանկի մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

ВТБ (Армения) запускает новый кредит на развитие малого бизнеса
Индивидуальные предприниматели и юридические лица теперь смогут получить кредит на развитие бизнеса в банке ВТБ (Армения). Финансирование предусмотрено в объеме до 200 млн драмов РА. Ставка составит 14% при оформлении кредита в драмах РА либо 11,5% — для обязательств в рублях (эффективная процентная ставка 15,4% и 12,6% соответственно).
Новая программа доступна для малых предприятий, ведущих деятельность в сфере торговли, услуг, производства, строительства и других отраслях. Кредит можно использовать как на инвестиционные цели, так и на приобретение товаров и сырья, пополнение оборота, либо на смешанные цели. С помощью кредита можно рефинансировать действующие обязательства в другом банке.
Предприниматели могут получить от 10 до 200 млн драмов РА (или эквивалент в рублях, но не более 30 млн рублей) на фиксированный срок 60 месяцев. За досрочное погашение банк не взимает комиссию. По заявке клиенту может быть предоставлен льготный период погашения основной суммы до 6 месяцев. Это период оплаты основной суммы кредита, поэтому вносить платежи в указанный срок необходимо только по процентам. Льготный период устанавливается согласно графику дифференцированных платежей или сезонному графику, исходя из особенностей бизнеса. Это дает возможность снизить ежемесячную финансовую нагрузку заёмщика, что особенно важно для развития новых проектов и направлений бизнеса.
«Для нас стратегически важно развивать сервисы для предпринимателей и создавать в стране благоприятные условия для малого бизнеса. Банк ВТБ (Армения) предлагает линейку кредитных продуктов с учетом тенденций рынка и потребностей клиентов, участвует в программах Правительства РА по поддержке малых и средних предприятий. В частности, мы запустили льготные кредиты совместно с Министерством экономики РА и Фондом «Центр поддержки инвестиций». Эти услуги пользуются спросом, на текущий момент кредитный портфель малого бизнеса ВТБ (Армения) насчитывает 7,9 млрд драмов РА, а число действующих заемщиков в сегменте малого бизнеса с начала года выросло на 9%, до 2,3 тыс. предприятий. Уверены, что новый продукт с возможностью получения средств на одну или несколько бизнес-целей и с фиксированным пятилетним сроком погашения без взимания штрафов за досрочные платежи будет так же востребован и поможет компаниям успешно развивать свое дело», - отметил Ара Авагян, директор Департамента развития корпоративного бизнеса ЗАО «Банк ВТБ (Армения)».
Подробная информация по кредиту доступна на официальном сайте банка ВТБ (Армения) по ссылке https://www.vtb.am/ru/business/business-credits-view/kredit-na-razvitie-biznesa , в филиалах банка и Контактном центре по номеру телефона 87-87.