ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեկնարկում է ապառիկ վաճառքի կետերում վարկերի ձևակերպումը ոչ թղթային տեխնոլոգիայի կիրառմամբ
17.05.2022
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վաճառակետերում ապառիկ վարկեր տրամադրելիս հաճախորդներին հնարավորություն է ընձեռում ստորագրել փաստաթղթերը թվային ձևաչափով: Տեխնոլոգիան կարագացնի վարկերի ձևակերպումը միջինը 30%-ով։
Գործընկեր կազմակերպությունների վաճառակետերում ապառիկ վարկ ստանալիս՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդները կկարողանան ընտրել, թե ինչպես ստորագրել վարկային պայմանագիրը՝ ավանդական թղթային, թե՝ թվային: Digital ձևաչափն ընտրելիս` վարկառուն ծանոթանում է պայմանագրին և այն հաստատում պլանշետի վրա ստորագրությամբ, իսկ գործարքի ավարտից հետո էլեկտրոնային փոստով ստանում է վարկային բոլոր փաստաթղթերը:
Թվային ստորագրությունը հիմնված է E-sign ոչ թղթային տեխնոլոգիայի վրա, որը ներդրվել է բանկի հայաստանյան գործընկերոջ կողմից: Գործարքի անվտանգությունն ապահոված է նրանով, որ ամեն անգամ էլեկտրոնային ստորագրություն մուտքագրելիս՝ ավտոմատ կերպով ձևավորվում  է հատուկ ծածկագիր:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցում է բնական ռեսուրսների պահպանմանն ուղղված ESG-նախաձեռնություններին և ակտիվորեն զարգացնում է «բանկ՝ առանց թղթի» գաղափարը: Մեր փորձագետների կանխատեսումների համաձայն՝ վաճառակետերում ապառիկ վարկեր ձևակերպելիս՝ փաստաթղթերի թվային ստորագրության կիրառումը կխնայի տարեկան ավելի քան 600 հազ․թերթ թուղթ»,- նշում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Մանրածախ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Տաթևիկ Բադալյանը։

ВТБ (Армения) запускает оформление кредитов по безбумажной технологии в торговых точках
Банк ВТБ (Армения) предоставил клиентам возможность подписывать документы в цифровом формате при кредитовании в торговых точках. Технология ускорит для заемщиков оформление pos-кредитов в среднем на 30%.
Получая кредит на покупку товара в рассрочку в магазинах, клиенты ВТБ (Армения) смогут выбрать, в каком виде подписать договор – традиционном бумажном или цифровом. При выборе digital-формата заемщик знакомится с договором и заверяет его подписью на планшете, а по окончании сделки получает всю кредитную документацию на электронную почту.
Цифровая подпись реализована на основе безбумажной технологии E-sign, разработанной партнером банка в Армении. Безопасность сделки обеспечивается тем, что при каждом вводе электронной подписи автоматически генерируется уникальный зашифрованный код.
«ВТБ (Армения) поддерживает ESG-инициативы по сохранению природных ресурсов и активно развивает концепцию «безбумажного банка». По прогнозам наших экспертов, цифровая подпись документов при оформлении кредитов в торговых точках обеспечит экономию более 600 тыс. листов бумаги в год», - отметила Татевик Бадалян, директор Департамента развития розничного бизнеса ВТБ (Армения).