ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը համալրել է ավանդային պրոդուկտները ֆիզիկական անձանց համար
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեկնարկել է երեք նոր ավանդներ բանկի ֆիզիկական անձ հաճախորդների համար։ Յուրաքանչյուր պրոդուկտի համար գործում են անհատական ​​պայմաններ։ Դրամական միջոցների տեղաբաշխումը հասանելի է ՀՀ դրամով և ՌԴ ռուբլով: Ազգային արժույթով ավանդ ներդնելիս տարեկան եկամտաբերությունը կկազմի 748%-ից մինչև 10․22%:
Բանկի ֆիզիկական անձ հաճախորդներին հասանելի են նոր՝ «Կայուն», «Ավելացող» և «Անսահման» ավանդատեսակները: Ավանդատուն կարող է ընտրել բարձր տոկոսադրույքով, համալրման և մասնակի ելքագրման հնարավորություններով, իրեն հարմար տեղաբաշխման ժամկետով և տոկոսների վճարման եղանակով տարբերակ:
«Կայուն» ավանդի շրջանակներում միջոցները կարելի է տեղաբաշխել 1 ամսից մինչև 4 տարի ժամկետով՝ սկսած 50 հազար ՀՀ դրամ կամ 10 հազար ռուբլի գումարից: Տվյալ ավանդի համար համալրման և մասնակի ելքագրման հնարավորություններ նախատեսված չեն: Տոկոսները վճարվում են ավանդի ժամկետի ավարտին` ամսական կտրվածքով կամ ամսական կապիտալացման տարբերակով: Կախված միջոցների տեղաբաշխման ժամկետից՝ ավանդի վաղաժամկետ խզման դեպքում տոկոսները կարող են պահպանվել:
Համալրման հնարավորությամբ «Ավելացող» ավանդատեսակը հասանելի է 30 օրից մինչև 3 տարի ժամկետով: «Անսահմանափակ» ավանդի համար լիովին հասանելի են մասնակի ելքագրումներ և համալրումներ: Միջոցների տեղաբաշխման ժամկետը տատանվում է 3 ամսից մինչև 1 տարի ժամկետով՝ ժամկետի վերջում տոկոսների վճարմամբ: Երկու ավանդների համար էլ տեղաբաշխման նվազագույն գումարը կազմում է 30 հազար ՀՀ դրամ կամ 5 հազար ՌԴ ռուբլի:
«Միջոցներ տեղաբաշխելիս հաճախորդի համար կարևոր է անհատական ​​մոտեցումը: Ուստի, հաշվի առնելով շուկայում ձևավորված պահանջները, մենք ընդլայնել ենք մեր խնայողական պրոդուկտների շարքը՝ առաջարկելով երեք տարբեր ավանդներ՝ ճկուն պայմաններով։ Դրանք հասանելի են թե՛ ազգային արժույթով և թե՛ ռուսական ռուբլով: Սակայն, հաշվի առնելով շահութաբերությունը, ավանդների համար այսօր ամենատարածված արժույթը ՀՀ դրամն է։ 2023թ․-ի արդյունքներով բանկի ֆիզիկական անձ հաճախորդների ժամկետային ավանդների ընդհանուր ծավալը գերազանցել է 80 մլրդ ՀՀ դրամը, որից 93%-ը ազգային արժույթով է»,- մեկնաբանել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Տարաս Կլադչենկոն։
Ձևակերպել ավանդ  կարելի է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ցանկացած մասնաճյուղում կամ հեռահար եղանակով՝ Վիդեո բանկինգ ծառայության միջոցով: Ավանդների համալրումը հասանելի է բանկի մասնաճյուղերում: 1 մլն ՀՀ դրամ գումարի կամ դրան համարժեք արտարժույթով ավանդ ներդնելիս հաճախորդին տրամադրվում է դեբետային քարտ՝ ավանդի գործողության ժամկետի ընթացքում անվճար սպասարկմամբ և բանկի բանկոմատներից միջոցների անվճար կանխիկացմամբ։
Ֆիզիկական անձանց ավանդները երաշխավորված են Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից, սահմանաչափերը որոշվում են՝ կախված ներդրված միջոցների գումարից: Ավանդի տոկոսագումարից գանձվող եկամտահարկը կազմում է տարեկան 10%:

ВТБ (Армения) обновил линейку вкладов для населения
23.04.2024ВТБ (Армения) запустил для розничных клиентов банка три новых вклада. По каждому продукту действуют индивидуальные условия. Размещение средств доступно в драмах РА и российских рублях. Годовая доходность при оформлении вклада в национальной валюте - от 7.48% до 10.22% годовых.
Розничным клиентам банка доступны новые депозиты «Стабильный», «Растущий» и «Безграничный». Вкладчик может выбрать продукт с повышенной ставкой, опцией пополнения и частичного снятия, необходимым сроком размещения и вариантами выплаты процентов.
В рамках вклада «Стабильный» средства можно разместить от 1 месяца до 4 лет при сумме от 50 тыс. драмов или 10 тыс. рублей. Операции по пополнению и частичному снятию средств не предусмотрены. Выплата процентов производится в конце срока вклада, ежемесячно или с ежемесячной капитализацией. В зависимости от периода размещения средств при досрочном закрытии продукта проценты могут сохраняться.
Депозит «Растущий» с возможностью пополнения доступен от 30 дней до 3 лет. Для вклада «Безграничный» полностью доступны частичное снятие и пополнение. Срок размещения по продукту составляет от 3 месяцев до 1 года с выплатой процентов в конце срока. Минимальная сумма размещения для обоих депозитов – 30 тыс. драмов РА или 5 тыс. рублей.
«При размещении средств клиентам важен индивидуальный подход. Поэтому с учетом сформировавшейся потребности рынка мы расширили нашу линейку сберегательных продуктов, предложив три разных депозита с гибкими условиями. Они доступны в национальной валюте и российских рублях. Однако с учетом доходности сегодня самой востребованной валютой для вкладов являются драмы РА. По итогам 2023 года общий объем срочных вкладов населения превысил 80 млрд драмов, из них 93% открыты в национальной валюте», – прокомментировал заместитель генерального директора - председателя директората ВТБ (Армения) Тарас Кладченко.
Открыть вклад в ВТБ (Армения) можно в любом отделении или дистанционно в «Видео банкинге». Его пополнение доступно в офисах банка, через платежные терминалы TelCell и EasyPay, а также в почтовых отделениях «Айпост». При оформлении вклада на сумму от 1 млн драмов РА либо на эквивалентную сумму в иностранной валюте клиенту предоставляется дебетовая карта с бесплатным обслуживанием и снятием средств в банкоматах банка на период действия вклада.
Сбережения физлиц застрахованы Фондом гарантирования возмещения вкладов. Лимиты определяются в зависимости от суммы размещенных средств. Подоходный налог с процентов по депозитам составляет 10% годовых.