ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի աջակցությամբ Երևանում կկայանան դաշնակահար Դենիս Մացուևի համերգները
08.11.2024ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հանդես է եկել որպես «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի գործընկեր: Միջոցառման շրջանակներում Երևանում՝ Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում տեղի կունենան հայտնի ռուս դաշնակահար Դենիս Մացուևի համերգները:
Նոյեմբերի 8-ին տեղի կունենա «Դասականն ու ջազը» համերգը, որին Մացուևը ելույթ կունենա ռուս առաջադեմ երաժիշտների հետ։ Ծրագրում ընդգրկված են Ռախմանինովի, Չայկովսկու, Գերշվինի, Բախի, Պագանինիի և Շոստակովիչի ստեղծագործությունները։
Նոյեմբերի 9-ին դաշնակահարը հանդես կգա մենահամերգով, որի ընթացքում կհնչեն Ֆրանց Լիստի, Լյուդվիգ վան Բեթհովենի, Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու և Սերգեյ Պրոկոֆևի ստեղծագործությունները։
«Մշակութային և կրթական նախաձեռնություններին աջակցելը մեր աշխատանքի առանցքային ուղղություններից է: Մենք ուրախ ենք մասնակցել նման կարևոր նախագծին և մեր ներդրումն ունենալ երկրի մշակութային կյանքում»,- մեկնաբանել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը:
«Դենիս Մացուևի անունը անքակտելիորեն կապված է լեգենդար դաշնամուրային դպրոցի ավանդույթների և համերգային ծրագրերի մշտական որակի հետ։ Շնորհակալ ենք ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին մեծ երաժշտի համերգների իրականացմանն աջակցելու համար»,- նշել է «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Ստեփան Ռոստոմյանը։
Նշում:
Դենիս Մացուև՝ ՌԴ ժողովրդական արտիստ և միջազգային մրցույթների, այդ թվում՝ Չայկովսկու անվան մրցույթի դափնեկիր։

В Ереване при поддержке ВТБ (Армения) пройдут концерты пианиста Дениса Мацуева
ВТБ (Армения) выступил партнером Международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы». В рамках мероприятия в Большом концертном зале им. Арама Хачатуряна в Ереване состоятся концерты известного российского пианиста Дениса Мацуева.
8 ноября пройдет концерт «Классика и Джаз», где Мацуев выступит вместе с ведущими российскими музыкантами. В программе – произведения Рахманинова, Чайковского, Гершвина, Баха, Паганини и Шостаковича.
9 ноября состоится сольный концерт пианиста, в рамках которого прозвучат произведения Ференца Листа, Людвига ван Бетховена, Петра Ильича Чайковского и Сергея Прокофьева.
«Поддержка культурных и образовательных инициатив – одно из ключевых направлений нашей работы. Мы рады участвовать в таком значимом проекте и внести вклад в культурную жизнь страны», – прокомментировал генеральный директор - председатель директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
«Имя Дениса Мацуева неразрывно связано с традициями легендарной фортепианной школы и неизменным качеством концертных программ. Мы признательны ВТБ (Армения) за поддержку в реализации концертов великого музыканта», – сказал художественный руководитель фестиваля «Ереванские перспективы», заслуженный деятель культуры РА Степан Ростомян.
Справка:
Денис Мацуев - народный артист России и лауреат международных конкурсов, таких как конкурс имени П. И. Чайковского.