ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի և «Ֆոտոն» ՍՊԸ-ի համագործակցությունը փաստաթղթային բիզնեսի շրջանակներում՝ ընկերության պայմանագրային պարտավորությունների բարեհաջող կատարման գրավական
22.02.2021
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի և «Ֆոտոն» ՍՊԸ-ի համագործակցությունն ունի մի քանի տարվա պատմություն: Ընկերությունն ակտիվ սպասարկվում է Բանկում 2017թ-ից․ հաշվարկադրամարկղային ծառայությունների շրջանակներում, մասնավորապես՝ իրականացնում է միջբանկային փոխանցումներ, փոխարկման անկանխիկ գործարքներ, վճարումներ պետ․բյուջե: Իսկ 2020թ․-ից սկսած՝ ընկերությունն ակտիվորեն համագործակցում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հետ փաստաթղթային բիզնեսի շրջանակներում․ Բանկը պարբերաբար, ելնելով ընկերության պահանջներից, տրամադրում է «Ֆոտոն» ՍՊԸ-ին բանկային երաշխիքներ՝ որպես գործընկեր կազմակերպությունների նկատմամբ պայմանագրային պարտավորությունների կատարման երաշխիք:
«Ֆոտոն» ՍՊԸ-ի գործունեությունը բազմաբնույթ է. ընկերությունը, ներմուծելով Ռուսաստանից ձավարեղենի և մակարոնեղենի լայն տեսականի, հանդիսանում է սննդամթերքի խոշորագույն մատակարարներից մեկը, ինչպես նաև  արտադրում է գրասենյակային, խոհանոցային և փափուկ կահույք:
Զբաղեցնելով առաջատար դիրքեր կահույքի արտադրության և սննդամթերքի մեծածախ վաճառքի շուկաներում՝ «Ֆոտոն» ՍՊԸ-ն ակտիվորեն մասնակցում է ինչպես կահույքի և կահույքային պարագաների (հիմնականում գրասենյակային կահույքի) արտադրության և մատակարարման, այնպես էլ պարենային ապրանքների  գնման և մատակարարման (հիմնականում մանկապարտեզներին) տենդերներին:
«Ֆոտոն» ՍՊԸ-ի ֆինանսավորումը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից հանդիսանում է ընկերության պայմանագրային պարտավորությունների բարեհաջող կատարման գրավական և հնարավորություն է ընձեռում զարգանալ, կնքել խոշոր պայմանագրեր, պահպանել սեփական միջոցներն ու ակտիվները, արդյունավետ տեղաբաշխել ֆինանսական մուտքերը և ընդլայնել մրցակցային առավելությունները:
Կանգ չառնելով ձեռք բերված հաջողությունների վրա՝ «Ֆոտոն» ՍՊԸ-ն նախատեսում է ապագայում ավելի զարգացնել իր բիզնեսը՝  ապահովելով գերիշխող դիրք Հայաստանի սպառողական շուկայում:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն, առանձնակի կարևորելով փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորումն ու սպասարկումը, յուրաքանչյուր հաճախորդի համար կիրառում է ֆինանսավորման անհատական մոտեցում՝ հաշվի առնելով վերջինիս բիզնեսի գործունեության առանձնահատկությունները:
Բանկային երաշխիքը՝ պայմանագրերի ապահովման ձև է, որով ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը երաշխավորում է հաճախորդի կողմից՝ երրորդ կողմի նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը: Ֆինանսավորման այս գործիքը լավագույնն է և ամենաարդյունավետը կապալառու/մատակարար ընկերությունների համար, որոնք կնքում են մատակարարման խոշոր պայմանագրեր գործընկեր կազմակերպությունների հետ կամ պատրաստվում են մասնակցել պետական գնումների և ​​տենդերների: Բանկային երաշխիքն, իր հերթին, հանդիսանում  է հաճախորդ-պրինցիպալի բիզնեսի դրական գնահատման գրավական, քանի որ երաշխիք տրամադրելիս՝ Բանկը մանրակրկիտ ստուգում է հաճախորդին: Այդ իսկ պատճառով բանկային երաշխիքը հանդես է գալիս որպես ընկերության ֆինանսական կայունության, պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարման լրացուցիչ հավաստում:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ֆինանսական գործիքների վերաբերյալ ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում հետևյալ հղումով՝
https://www.vtb.am/am/financial/financial-tools, Բանկի մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն 87-87 հեռախոսահամարով:

Сотрудничество Банка ВТБ (Армения) и ООО «Фотон» в рамках документарного бизнеса – залог успешного выполнения договорных обязательств компании
22.02.2021
Банк ВТБ (Армения) и ООО «Фотон» сотрудничают на протяжении нескольких лет. Компания активно обслуживается в Банке с 2017 года в рамках рассчетно-кассового обслуживания, в частности осуществляет межбанковские переводы, безналичные валютно-обменные операции, выплаты в гос. бюджет. А начиная с 2020 года компания активно сотрудничает с Банком ВТБ (Армения) в рамках документарного бизнеса: Банк периодически, в зависимости от потребностей компании, предоставляет компании «Фотон» банковские гарантии, в качестве гарантирования контрактных обязательств перед контрагентами компании.
Деятельность ООО «Фотон» многопрофильна: компания является одним из крупнейших поставщиков продуктов питания, в основном разные виды круп и макаронных изделий, импортируемых из России, а также крупным производителем офисной, кухонной и мягкой мебели.
Занимая лидирующие позиции на рынке производства мебели и оптовых продаж продуктов питания, ООО «Фотон» активно принимает участие в тендерах как по изготовлению и поставки мебели и мебельных принадлежностей (офисная мебель), так и закупа, и поставки продуктов питания (в основном детским садам).
Финансирование ООО «Фотон» со стороны Банка ВТБ (Армения) является залогом успешного исполнения договорных обязательств компании, и дает возможность развиваться, заключать крупные контракты, сохранять собственные средства и активы, эффективно размещать финансовые поступления и расширять конкурентные преимущества.
Не останавливаясь на достигнутом, ООО «Фотон» планирует и в дальнейшем развивать бизнес, обеспечивая доминирующую позицию на потребительском рынке Армении.
Банк ВТБ (Армения), придавая особое значение кредитованию и обслуживанию малого и среднего бизнеса, для каждого клиента разрабатывает индивидуальный подход финансирования, с учетом особенностей вида деятельности бизнеса.
Банковская гарантия - это форма обеспечения контрактов, при которой Банк ВТБ (Армения) гарантирует исполнение обязательств своего клиента перед третьей стороной. Этот инструмент финансирования является наилучшим и наиболее эффективным для компаний, являющимся подрядчиком/поставщиком, которые заключают крупные контракты с партнерами по поставкам, а также для компаний, которые собираются принимать участие в государственных закупах и тендерах.  Банковская гарантия, в свою очередь, свидетельствует о дополнительной положительной оценке бизнеса клиента-принципала, так как выдавая гарантию, Банк тщательно проверяет репутацию клиента. Именно по этой причине банковская гарантия выступает в качестве дополнительного свидетельства финансовой устойчивости компании, ее способности выполнить свои обязательства по контракту.