ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐ և ՊԱՀԱՆՋՆԵՐ
3. | Տարեկան տոկոսադրույք ըստ ժամկետի (Տոկոսների հաշվարկը սկսվում է վարկային հաշվեհամարին վարկի գումարի փոխանցման օրվանից և իրականացվում է փաստացի օգտագործման օրերին) | 1 տարի - 10.9%; 2 տարի – 11.9%; 3 տարի – 12.9%; 4 տարի – 13.9%; 5 տարի – 14.9%.
4. | Փաստացի տոկոսդրույք` ժամկետից ելնելով | 1 տարի - 12.9%; 2 տարի – 12.8%; 3 տարի – 12.8%; 4 տարի – 13.2%; 5 տարի – 14.7%. | |
5. | Վարկի տրամադրման համար միանվագ միջնորդավճար* | 2% | |
6. | Վճարունակության գնահատական | Պարզեցված ֆին.անալիզ՝ լրացված պարզ ռեզյումե-ֆորմուլյարի հիման վրա (Տվյալ կոնցեպցիային կից Հավելված): | |
7. | Վարկի առավելագույն ժամկետ | Ըստ վարկի նպատակի`
8. | Վարկի նվազագույն ժամկետ | 12 ամիս | |
9. | Նպատակ | Հիմնական և/կամ շրջանառության միջոցների լիցքավորում, տարբեր բիզնես խնդիրների լուծում: Վարկի գումարի մինչև 20% - այլ ծախսեր: | |
10. | Մայր գումարի և տոկոսների մարման մեթոդ | Ամսեկան հավասարաչափ մասերով, ներառյալ հիմնական գումարը և տոկոսները (անուիտետ վճարումեր): | |
Հնարավոր է վարկի մարման արտոնյալ ժամանակաշրջանի տրամադրում 3-6 ամիս, ըստ բիզնեսի յուրահատկության/սեզոնային (ինչպես միանվագ, այնպես էլ ամենամյա հիմքով). | |||
Տոկոսների հաշվարկումը իրականացվում է ամենօրյա հիմքով, վարկի դիմաց հաշվարկված տոկոսների գումարը վճարվում են յուրաքանչյուր ամիս: | |||
11. | Ապահովում | Երաշխավորում – ֆիզիկական/իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերին: | |
Գրավի ապահովում՝ • Անշարժ գույք և/կամ; • Շարժական գույք. Ոչ թեթև և թեթև տրանսպորտային միջոցներ, ընդ որում թեթև տրանսպորտային միջոցների գրավի դեպքում, պետք է ապահովված լինեն հետևյալ պահանջները՝
| |||
12. | Ապահովագրություն | Բանկի պրոցեդուրաներին համաձայն: | |
13. | Ժամկետանց հիմնական պարտքի նկատմամբ կիրառվող տույժ | 0.1% օրական. | |
14. | Ժամկետանց տոկոսագումարի նկատմամբ կիրառվող տույժ | 0.1% օրական. | |
15. | Վարկի ոչ նպատակային կիրառման համար տուգանքի տոկոսադրույքը | Բանկն իրավունք ունի միանվագ կիրառել վարկի գումարի 5% այլ նպատակների համար: | |
16. | Այլպայմաններ | 1. Մինչև համապատասխան տեխնիկական որոշման ապահովման, դիմումը դիտարկվելու է էլ.փոստով, իսկ հետո անցնելու է ՄՎՀ-ով: 2. Չապահովագրված մասը և/կամ հաճախորդի Բանկի դիմաց վարկային պարտավորությունների այլ ծախսերի (ոչ նպատակային) մասը չի կարող գերազանցել “Ունիվերսալ բիզնես” պրոդուկտի մաքսիմալ գումարը: | |
17. | Նշում | * Կարող է պահվել տրամադրվող վարկի գումարից | |
18. | Բոլոր այլ պայմանները, որոնք նշված չեն տվյալ կոնցեպցիայում, կանոնակարգվում են ““ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ” ՓԲԸ Փոքր բիզնեսի սուբյեկտներին վարկավորման Ինստրուկցիայի համաձայն”, ““ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ” ՓԲԸ Գրավադրված գույքի հետ աշխատանքի կազմակերպման մասին կանոնադրության” (նոր խմագրություն) և “Շրջանառու” “Ներդրումային” վարկային պրոդուկտների տրամադրման Պայմաններով (Պրոդուկտների Հավաքածու): |

ОБЩИЕ УСЛОВИЯ И ТРЕБОВАНИЯ
Годовая процентная ставка исходя из срока (Расчет процентов начинается с даты зачисления на кредитный счет суммы кредита и производится за дни фактического использования.)
1 год - 10.9%;
2 год – 11.9%;
3 год – 12.9%;
4 год – 13.9%;
5 год – 14.9%.
Эффективная процентная ставка, исходя из срока
1 год - 12.9%;
2 год – 12.8%;
3 год – 12.8%;
4 год – 13.2%;
5 год – 14.7%.
6.
Единовременная комиссия за предоставления кредита*
2%
7.
Оценка платежеспособности
Упрощенный финансовый анализ на основе заполненного упрощенного резюме-формуляра (Приложение 3 к данной концепции).
8.
Исходя из цели кредита:
• Для оборотных кредитов – 36 месяцев;
• Для рефинансирования оборотных кредитов в сторонних банках (с увеличением кредитного лимита)  – 60 месяцев;
• Для приобретения основнх средств – 60 месяцев;
• В остальных случаях – 48 месяцев.
9.
12 месяцев
10.
Цель
Пополнение основных и/или оборотных средств, решение разных бизнес задач. До 20% от суммы кредита - иные расходы.
11.
Метод погашения основной суммы и процентов
Ежемесячно равными частями, включая основную сумму и проценты (аннуитетные платежи).
Возможно предоставление льготного периода погашения кредита 3-6 месяцев, исходя из особенностей/сезонности бизнеса (как единoразово, так и на ежегодной основе).
Начисление процентов производится на ежедневной основе, начисленная сумма процентов за кредит выплачиваются ежемесячно.
Поручительство - физических/юридических лиц, индивидуальных предпринимателей.
Залоговое обеспечение:
•    Недвижимость и/или;
•   Движимое имущество: нелегковые и легковые транспортные средства, при этом в случае залога легковых транспортных средств, должны быть обеспечены следующие требования:
• Залогодателем может являться только взаимосвязанное с заемщиком/бизнесом лицо,
• Залог должен быть в собственности залогодателя не менее, чем 1 год (за исключением залога, приобретенного от первичного рынка),
• Возможно оформление залога только 1-го транспортного средства.
12.
Страхование
Согласно процедурам Банка.
13.
Пеня, применяемая к просроченной основной задолженности
0.1% ежедневно.
14.
Пеня, применяемая к просроченной процентной сумме
15.
Штрафная процентная ставка за нецелевое использование кредита
Банк имеет право применить 5% единовременно от суммы кредита использованной не по целевому назначению.
16.
1. До обеспечения соответствующего технического решения заявка будет рассматриваться по эл. почте, а затем - проходить через Систему розничного кредитования (далее СРК).
2.  Необеспеченная часть и/или часть на иные (нецелевые) расходы всех кредитных обязательств клиента перед Банком не может превышать максимальную сумму продукта “Универсал-бизнес”.
17.
Примечания
*при отсутствии достаточных средств на счету клиента комиссия удерживается от суммы предоставляемого кредита.
18.
Все остальные условия, не указанные в данной концепции регулируются “Инструкцией по кредитованию субъектов Малого бизнеса ЗАО “Банк ВТБ (Армения)”, “Положением об организации работы с залоговым имуществом в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” и Условиями предоставления кредитных продуктов “Оборотный” и “Инвестиционный” (указаных в Сборнике продуктов).